BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Odrze pojawiają się śnięte ryby, Niemcy zaczęli badać sprawę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 11.08.2022 15:33

W Odrze pojawiają się śnięte ryby, Niemcy zaczęli badać sprawę

EN 01532946 0002
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Niemcy są bardzo zaniepokojeni faktem, że w Odrze zaczęły pojawiać się śnięte ryby. Druga najdłuższa rzeka w Polsce, na której przebiega część granicy z Niemcami zaczęła wyrzucać na brzegi martwe zwierzęta. Strona niemiecka skarży się na brak przepływu informacji ze stroną polską.

Władze Frankfurtu nad Odrą zaleciły, żeby unikać kontaktu z wodą i nie jeść ryb z rzeki. Ostrzeżeni zostali również rolnicy, aby nie wykorzystywali wody z Odry do pojenia zwierząt hodowlanych, pisze forsal.pl.

Strona niemiecka mówi o braku wymiany informacji ze stroną polską. Deutsche Welle pisze o stałym kontakcie władz Brandenburgii z Polską Partią Zielonych, która to poinformowała stronę niemiecką o śniętych rybach wyławianych z Odry niedaleko Wrocławia. Partia miała w tej sprawie kontaktować się z polskim rządem, jednak nie otrzymała jeszcze odpowiedzi.

Zanieczyszczenia dostały się do rzeki najprawdopodobniej od strony Polski

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zanieczyszczenia dostały się do Odry najprawdopodobniej od strony Polski. Pod koniec lipca wyłowiono w okolicach Wrocławia masowe ilości śniętych ryb. O sprawie nie było głośno, dopóki śnięte ryby nie zaczęły pojawiać się także na polsko-niemieckim pograniczu na wysokości Frankfurtu nad Odrą.

Sprawę bada także już prokuratura we Wrocławiu, w wodzie znaleziono ślady bardzo silnego rozpuszczalnika, pisze dw.com. Przedstawiciele landowych władz niemieckich apelują do Polaków o lepszą wymianę informacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi mieszkających nad Odrą bo obu stronach granicy.

Tagi: Niemcy