BiznesINFO.pl
Można uzyskać nawet 10 dni urlopu

Wikimedia/Dariusz Chmiel

W łatwy sposób zwiększysz ilość swoich dni urlopowych. Nawet 10 dodatkowych dni

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Teoretycznie pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy mają prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że w pewnych sytuacjach można ubiegać się o dodatkowe wolne. Jeśli ktoś się postara może zyskać nawet 10 dni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W tym roku można zyskać ok. 10 dni dodatkowego urlopu

  • W jakich sytuacjach można ubiegać się o urlop okolicznościowy

  • Ile wolnego można dostać za oddanie krwi

Kiedy można skorzystać z dodatkowego urlopu?


Przed nami kolejny długi weekend w tym roku, za to pierwszy bez dokuczliwych obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią, które de facto uniemożliwiały wypoczynek z dala od domu. 

W okresie poprzedzającym długi weekend najczęściej piszemy o tym ile trzeba wziąć urlopu, by cieszyć się jak najdłuższym wolnym. Tym razem jednak chcemy naszym czytelnikom przypomnieć, że niekiedy wcale nie trzeba tracić dni urlopowych (osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze pracy przysługuje 26 takich dni w ciągu roku), bo można ubiegać się o dodatkowe wolne. 

Dodatkowe wolne przysługuje chociażby w ramach tzw. urlopu okolicznościowego. Można się o niego ubiegać w takich przypadkach jak: narodziny dziecka, ślub, ślub dziecka, jak również w przypadku śmierci bliskiej osoby. 

W związku z urlopem okolicznościowym można ubiegać się o dzień lub dwa dni wolnego. Wszystko zależy od powodu z którego ten urlop bierzemy. Bankier.pl przywołuje rozporządzenie resortu pracy z którego wynika, że dwa dni należą się w przypadku ślubu, urodzenia dziecka, jak również pogrzebu: małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

O dzień urlopu okolicznościowego można ubiegać się w przypadku śmierci rodzeństwa, teściowej, teścia, babci, dziadka bądź innych osób będących na naszym utrzymaniu lub pod naszą bezpośrednią opieką. Dzień urlopu okolicznościowego przysługuje też w sytuacji ślubu naszego dziecka. 

Tyle o urlopie okolicznościowym. W jakich sytuacjach jeszcze może ubiegać się o dodatkowe wolne? Na przykład w sytuacji opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Przysługują tu dwa dni wolne od pracy, co istotne jednak na wszystkie dzieci, a nie na każde z nich. Bankier.pl przypomina, że z dodatkowego wolnego nie mogą skorzystać oboje rodzice, stąd należy zdecydować kto w danym roku będzie sprawował opiekę nad potomstwem. 

Być może nie wszyscy wiedzą, ale dodatkowe dwa dni wolne od pracy przysługują również osobom, które oddadzą krew. 

W myśl przyjętych na początku tego roku przepisów tzw. tarczy antykryzysowej honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki (w tym osocze po przebyciu Covid-19) przysługuje zwolnienie nie tylko w dniu w którym do tego doszło, ale również w dniu następnym. 

Nie można wykluczyć, że rządzący - chcąc zachęcić Polaków do szczepień przeciw Covid-19 - zdecydują się na wprowadzenie dnia wolnego również w dniu przyjęcia preparatu. 

W tym roku dodatkowe dwa dni wolne przysługują również w związku z przypadającymi w sobotę świętami. Chodzi o Święto Pracy, a także pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Gdyby zliczyć to wszystko to przykładowo osoba z dzieckiem do 14 roku życia, która odda krew,  może liczyć w tym roku na sześć dodatkowych dni wolnych (wliczamy tu wolne za 1 maja i 25 grudnia), a jeśli dojdą do tego sytuacje rodzinne w związku z którymi konieczne jest wzięcie urlopu okolicznościowego (życzymy oczywiście tylko tych dobrych) i wprowadzony zostanie dzień wolny w związku ze szczepieniem przeciw Covid-19 to można cieszyć się ok. 10 dniami wolnymi od pracy. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, adnovak

Praca

Płaca minimalna do podniesienia. Składki ZUS też

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >