BiznesINFO.pl
vat-pixabay-jarmoluk

Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupy

23 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Nowa matryca VAT zacznie obowiązywać już za tydzień. Od początku lipca wejdą w życie nowe stawki VAT na niektóre kategorie produktów, a więcej zapłacimy m.in. za żywność. W niektórych przypadkach podwyżki będą spore. Jakie produkty czeka wyższa stawka VAT

VAT w górę

Początkowo nowe stawki VAT miały wejść w życie od 1 kwietnia 2020 roku, ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów postanowiło przesunąć ten termin na 1 lipca. Przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa. Resort poinformował, że dalsze odłożenie wprowadzenia nowej matrycy VAT nie możliwe, a to oznacza, że Polacy muszą przygotować się na to, że już od lipca za niektóre produkty zapłacą znacznie więcej.

Podwyżka VAT. Owoce morza już nie będą w promocji

Duża podwyżka VAT czeka owoce morza. Za takie przysmaki jak krewetki, homary, ośmiorniczki czy kalmary przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Te towary staną się luksusowe. Do ich ceny doliczony zostanie podatek VAT aż 23 proc.

Więcej zapłacimy także za przyprawy nieprzetworzone. W tym przypadku VAT zostanie podwyższony do 8 proc. Poza tym 23 proc. VAT będzie obowiązywał na lód używany do celów spożywczych oraz innych celów chłodniczych. To spora podwyżka - wcześniej ten towar był objęty 8 proc. VAT. Taki sam wzrost zanotuje też drewno opałowe - tu także czeka nas 23 proc.

Na co niższy VAT?

Nowe stawki VAT odbiją się także na cenach w restauracjach. Właściciele będą ponosić jeszcze większe koszty, a w wielu miejscach, szczególnie turystycznych już teraz można zaobserwować chęć odbicia się z trudnej sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa. Nie zapominajmy, że poza cenami produktów restauracje mają też inne stałe wydatki, jak prąd, woda, czy pensje pracowników.

Warto zaznaczyć, że nowa matryca VAT doprowadzi także do obniżenia cen niektórych produktów. Dla przykładu, mniej zapłacimy za produkty dla niemowląt (żywność, pieluszki itd.) - VAT spada z 8 do 5 proc. Taka sama obniżka obejmuje zupy i żywność dietetyczną, a także owoce tropikalne.

Podobne artykuły

startup

Finanse

POLSKIE START-UPY. JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES Z UNIJNYM WSPARCIEM?

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Finanse

mBank musi zwrócić pieniądze klientom. UOKiK nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >
Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ważne zmiany w bankach od lipca

Finanse

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse

Wciąż można składać wnioski o dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Czytaj więcej >