Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.01.2023 10:52

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

budowa-budowa mieszkań-budownictwo-biznesinfo
Biznesinfo

W piątek 27 stycznia uruchomiono rządową aplikację służącą do prowadzenia dziennika budowy. Inwestor będzie mógł sam zdecydować, czy chce zapisywać wszystkie informacje dot. budowy w formie elektronicznej, czy w klasycznym dzienniku. Jednak za kilka lat tj. od 1 stycznia 2030 roku możliwa będzie wyłącznie opcja elektroniczna.

Kolejny etap cyfryzacji prawa budowlanego

Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie. To w nim zapisuje się przebieg czynności budowlanych oraz informacje o wszystkich zdarzeniach i okolicznościach, które mogą mieć znaczenie przy późniejszej ocenie technicznej prowadzonych prac, montażu czy rozbiórce.

Koncepcja Elektronicznego Dziennika Budowy, czyli systemu EDB została opracowana w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego już w 2020 roku. Od dziś inwestor może sam zdecydować, czy chce dokonywać tych czynności w klasycznym papierowym dzienniku, czy też elektronicznie.

Większa wygoda i bezpieczeństwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że taka forma zapisywania informacji nie tylko umożliwi sprawniejsze monitorowanie postępów w pracy ekipy budowlanej, ale zwiększa też bezpieczeństwo danych. Chroni je bowiem kopia zapasowa, a sam system jest zintegrowany z usługą tzw. węzła krajowego, co stanowi zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych.

Co jest potrzebne, by korzystać z elektronicznego dziennika?

Z systemu EDP można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej. Musisz jednak posiadać Profil Zaufany, konto w banku, który świadczy usługi zaufania lub e-dowód. 

Inwestor, po uwierzytelnieniu poprzez usługę węzła krajowego i założeniu konta w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po otrzymaniu dziennika inwestor może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego i upoważniony przedstawiciel inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do elektronicznego dziennika budowy, tzn. mogą dokonywać w nim wpisów — wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.