urlop
Pixabay/rawpixel
Autor Paulina Musianek - 29 Września 2019

Za niewykorzystany urlop muszą ci zapłacić. Prawo dokładnie mówi ile

Urlop, przysługuje każdemu pracownikowi, a prawo do niego jest niezbywalne. Zaległy urlop tylko w jednej sytuacji może zostać "wymieniony" na ekwiwalent finansowy.

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę (oraz powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczą umowę o pracę). Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każdy pracownik co rok ma do wykorzystania, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop ten pracownik zobowiązany jest wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli zaś nie jest to możliwe, to najpóźniej do 30 września roku następnego. Co jednak jeśli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu w tym terminie urlopu?

Zaległy urlop wypoczynkowy

Istnieje tylko jedna sytuacji, kiedy można spieniężyć urlop. Ekwiwalent finansowy wypłacany jest pracownikowi, który odchodzi z pracy i ma jeszcze zaległy urlop. Bez względu na to, czy jego umowa wygasła czy została rozwiązana. Przysługuje on również, kiedy pracownik został zwolniony dyscyplinarnie lub zmarł - w tym wypadku ekwiwalent dostaje rodzina zmarłego. Jeśli pracownik nie przerywa pracy w firmie i nie zdążył wykorzystać przysługującego mu urlopy wypoczynkowego, urlop ten przepada.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop

Do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wykorzystać specjalny współczynnik stworzony według zasad wskazanych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej.

Od wszystkich dni w roku odejmujemy niedziele i dni wolne. Wynik dzielimy przez 12. Otrzymujemy współczynnik. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, to współczynnik urlopowy ustalany jest proporcjonalnie.

Aby obliczyć przysługujący pracownikowi ekwiwalent należy:

  1. Podzielić miesięczne wynagrodzenie przez współczynnik ekwiwalentu,
  2. Podzielić tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez dobową normę czasu pracy (zwykle jest to 8 godzin),
  3. Pomnożyć ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News