BiznesINFO.pl

Pixabay/congerdesign

UOKiK ukróci proceder pokazów handlowych. Koniec z naciąganiem seniorów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

UOKiK zamierza walczyć o dobro seniorów, którzy coraz częściej padają ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców. Wystarczy bowiem pójść na pokazy handlowe, aby zdobyć zupełnie bezużyteczny garnek o zawyżonej wartości czy wątpliwy abonament medyczny. Nowa ustawa ma ukrócić naciąganie emerytów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile skarg w sprawie naciągania na pokazy handlowe trafia do UOKiK

  • Jakie zmiany w prawie przewiduje ustawa

  • Na jakim etapie jest ten dokument

UOKiK bierze się za pokazy handlowe

UOKiK postanowił wziąć pod lupę pokazy handlowe, w trakcie których seniorzy mogą kupić garnki, pościele, sprzęty kuchenne czy abonamenty medyczne. - Poza uczciwymi przedsiębiorcami, którzy działają w obszarze pokazów handlowych, jest też duża grupa nieuczciwych - tłumaczył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Do UOKiK wpływa rocznie ok. 600 skarg w sprawie nieuczciwych praktyk w trakcie tzw. sprzedaży bezpośredniej. Jednak w ocenie Chróstnego jest to zaledwie 20 proc. faktycznej liczby przypadków.

Metody przedsiębiorców stają się coraz bardziej wyrafinowane, w związku z czym wzrasta ryzyko nadużyć. O dobro seniorów UOKiK zamierza zawalczyć za sprawą nową ustawy.

Wypowiedzenie umowy i nowe zakazy. Pokazy handlowe bez pułapek

Jakie są proponowane zapisy nowej regulacji? Interia donosi, że w ustawie ma pojawić się możliwość odstąpienia od niektórych kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zawieranych na odległość lub poza siedzibą przedsiębiorstwa. Dzięki temu seniorzy, którzy wybiorą się na pokazy handlowe i zakupią np. abonament medyczny będą mogli zrezygnować z usługi.

Poza tym ustawa ma wprowadzić zakaz sprzedaży wyrobów medycznych podczas pokazów handlowych. W ocenie UOKiK ofiarą tych nadużyć w przeważającej większości są właśnie osoby starsze.

Co więcej, dokument zakłada także zakaz zawierania kontraktów w sprawie świadczenia usług finansowych w trakcie pokazu handlowego i wycieczki. UOKiK ujawnił bowiem, że przedsiębiorcy niekiedy przymuszają konsumentów do zaciągania kredytów lub pożyczki, gdy brakuje im środków, aby zakupić produkt lub usługę w trakcie pokazu handlowego.

- Praktyki te obejmują wprowadzanie konsumenta w błąd oraz wywieranie presji - wskazywał prezes UOKiK. Niektórzy przedsiębiorcy nawet podwożą seniorów do banków, aby namówić ich na zawarcie takiej umowy.

UOKiK przekazuje, że wszystkie te zapisy mają znaleźć się w projekcie nowelizacji ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Proponowana regulacja została już wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowy dokument ma także implementować tzw. dyrektywę unijną Omnibus. Jej celem jest poprawa egzekwowania i unowocześnienie przepisów w sprawie ochrony konsumenta. Zmiany dotyczą przede wszystkim rozszerzenia ochrony względem osób, które zawierają umowy na usługi cyfrowe, które konsument otrzymuje w zamian za udostępnienie danych osobowych bez obowiązku zapłaty.

Dokument musi zostać wdrożony do 28 listopada 2021 r., a UOKiK szacuje, że polski rząd przyjmie stosowne prawo w III kwartale 2021 r. Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą stosować te przepisy od 28 maja 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

UOKiKemeryciustawa

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]