BiznesINFO.pl
Ubezpieczenie OC auta

Obraz ElisaRiva z Pixabay

Sposób na niższe OC. Rozwiązanie bije rekordy popularności

28 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Masz auto, ale nie używasz go na co dzień? Możesz płacić mniej za ubezpieczenie OC! Rozwiązanie bije rekordy popularności u naszych sąsiadów. Czy przyjmie się w Polsce? Sprawdzamy jak zaoszczędzić na ubezpieczeniach OC na samochody.

Ubezpieczenie OC tańsze nawet o 33 proc.? Tak, to możliwe, pod warunkiem, że z auta korzystasz nieregularnie. Kierowcy, którzy jeżdżą mniej również i mniej płacą. Kolejne firmy ubezpieczeniowe wprowadzają elastyczne taryfy, w których cena polisy uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów. Rozwiązanie takie bije rekordy popularności za granicą, jednak coraz więcej ubezpieczalni w Polsce wprowadza takie rozwiązania do swoich ofert. Czy zyskają one uznanie wśród nadwislańskich kierowców?

Ubezpieczenie OC taniej o 33 proc.

Jak wskazują dane opublikowane przez ITS Telematics Solutions pandemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii doprowadziła do spadku pojazdów na drogach. Liczba przejechanych przez kierowców kilometrów spadła średnio o 80 proc. w porównaniu do okresu sprzed wybuchu epidemii. Strefa Biznesu cytująca dane wskazuje dodatkowo, że w godzinach szczytu liczba pojazdów zmniejszyła się nawet o 1/3. Efekt? Liczba polis sprzedawanych przez firmę ByMiles, w której cena składki uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów wzrosła o 75 proc.

Rozwiązanie uzależniające wysokość składki na ubezpieczenie OC z liczbą przejechanych kilometrów bije rekordy popularności w Wielkiej Brytanii. Zainstalowane w autach urządzenia przekazują do ubezpieczalni informacje o dystansach pokonywanych przez kierowców, ale także o zachowaniach na drodze. Na podstawie takich danych obliczana jest wysokość składki na OC. W Polsce, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, niechętnie na to patrzymy. Aż 55 proc. kierowców nie chce by systemy rejestrowały i przekazywały dalej nasze zachowania na drodze, nawet gdyby było to powiązane ze zniżka w ubezpieczeniu OC. Nadmienić jednak trzeba, że dane o których mowa pochodzą z 2016 roku. Czy od tego czasu coś się zmieniło?

Jak wskazuje portal Strefa Biznesu, czołowi ubezpieczyciele w Polsce, czyli PZU, Link4, czy ErgoHestia oferują swoim klientom możliwość powiązania polisy z rozwiązaniami telematycznymi, jednak zainteresowanie nimi jest niewielkie. Jednym z powodów może być to, że doposażenie auta w taki system jest dość drogie, a polskie prawo nie nakazuje ich montażu w fabrycznie nowych pojazdach.

Tagi:

SamochódDrogi i autostradyubezpieczenia

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >