BiznesINFO.pl
Ubezpieczenie nie z AXY

PxHere/CC0

Znany ubezpieczyciel znika z Polski. Wyrażono zgodę na jego przejęcie

31 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ubezpieczenie od AXA już nie będzie dłużej dostępne. Firma wyprowadza się z Europy Wschodniej. Wiemy, kto przejmie klientów w naszym regionie. Transakcja opiewa na grube miliardy euro.

Ubezpieczenie z firmy AXA jak i cała grupa znikają z Europy Wschodniej. Ubezpieczyciel otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na wycofanie się z rynków Polski, Republiki Czeskiej i Słowacji. Klientów oraz majątek firmy w naszym regionie przejmie Uniqa. Proces wycofania się Francuzów z tej części rynku został wyceniony na grube miliardy euro.

Ubezpieczenie? AXA w odwrocie

Komisja Europejska dała zielone światło w ramach europejskiego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, informuje portal Money.pl. Zgodnie z decyzją KE AXA może wycofać się z polskiego, słowackiego i czeskiego rynku. Jej miejsce i klientów przejmie austriacki koncern Uniqa Österreich Versicherungen AG. - Komisja uznała, że planowana koncentracja nie wzbudzi obaw o konkurencję ze względu na ograniczoną obecność zainteresowanych przedsiębiorstw, dużą liczbę konkurentów i/lub ścisłe ramy regulacyjne mające zastosowanie do działalności tych przedsiębiorstw - czytamy w komunikacie Komisji.

AXA od kilku miesięcy informowała, że chce wycofać się z rynków Grupy Wyszehradzkiej. Majątkiem oraz portfelem klientów firmy zainteresowanych było kilka podmiotów. Najatrakcyjniejsze warunki zaproponowała Uniqa. Proces przejmowania na dobre zaczął się już w lutym, jednak do finalizacji potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej. Teraz gdy została ona uzyskana, ujawniono jaka kwota leżała na stole. Austriacy za dostęp do klientów w tych 3 krajach zapłacili 1,002 mld euro. Kwota - jak wskazuje Money - to 1240 proc. zysku firmy w ubiegłym roku. W samej tylko Polsce AXA ubezpieczała 3 mln osób, w Republice Czeskiej 700 tys., liczba klientów na Słowacji nie jest znana.

Tagi:

Unia EuropejskaubezpieczeniaKomisja Europejska

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >