Tylko z tym dokumentem zaoszczędzisz za granicą. Polacy nie powinni zwlekać z wnioskiem

Majówka to zwykle czas pierwszych przymiarek do rozpoczęcia sezonu urlopowego. Część Polaków z pewnością ruszy grillować na działki, lub wybierze inne formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeszcze inni postanowią spędzić wolny czas poza granicami kraju i wybiorą się w podróż. Planując taki wyjazd, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, zwłaszcza tych związanych z bezpieczeństwem.
Polacy wkrótce rozpoczną sezon urlopowy
Urlop w Polce być może jest łatwiejszy do zorganizowania, ale niestety niezbyt tani. Coraz częściej okazuje się, że wyjazd za granicę jest dużo bardziej opłacalny. Dalekie kierunki kuszą atrakcjami turystycznymi, zabytkami, ciekawą historią, oryginalną kuchnią, a w biurach podróży można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert za niewygórowaną cenę.
Jednak decydując się na urlop za granicą, trzeba rozważyć wcześniej kilka istotnych kwestii oraz poczynić odpowiednie przygotowania, aby wyjazd przebiegał bez zakłóceń, a przede wszystkim był bezpieczny. Różne nieprzewidziane wypadki mogą się przydarzyć podczas pobytu w obcym kraju, lepiej więc dmuchać na zimne i mieć gotowy plan awaryjny. Jeden dokument rozwiązuje część problemów i można go załatwić w zasadzie od ręki.

ZOBACZ TEŻ: To najbrudniejsze miasto świata. Polacy się zachwycają, latają tam przez cały rok

Koniecznie wyrób ten dokument przed wyjazdem za granicę
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed wyjazdem za granicę warto sporządzić listę rzeczy do załatwienia. Wśród umieszczonych na niej punków powinno znaleźć się zrobienie kopii dokumentów takich jak paszport, polisa ubezpieczeniowa, bilety itd. To może być bardzo pomocne w razie zgubienia oryginałów i ułatwi ich odtworzenie. Kopie dobrze trzymać w osobnym miejscu lub wysłać na swój e-mail.
Równie ważne jest zabezpieczenie środków finansowych — dobrze mieć przy sobie zarówno gotówkę w lokalnej walucie, jak i kartę płatniczą. Przed podróżą warto także zapisać sobie dane kontaktowe najbliższej ambasady lub konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie powinniśmy zapomnieć również o ubezpieczeniu. Można wykupić specjalną polisę, uwzględniającą wiele różnych wypadków, przy krótszych wyjazdach, np. weekendowych dobrze sprawdzi się również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, umożliwia korzystanie z podstawowych świadczeń zdrowotnych w państwach Unii Europejskiej oraz EFTA na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Zdecydowaną zaletą karty EKUZ jest to, że osoby posiadające ubezpieczenie NFZ mogą wyrobić ją bezpłatnie. Sama procedura jest bardzo prosta i nie zabiera wiele czasu.

To trzeba wiedzieć o karcie EKUZ
Posiadanie karty EKUZ podczas zagranicznego wyjazdy pozwala uniknąć płacenia dużych sum za leczenie, jeśli zajdzie potrzeba hospitalizacji. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć osobiście — w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz wysłać za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Przy osobistym składaniu wniosku karta jest wydawana w zasadzie od ręki, ale tak czy inaczej, lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę i odwiedzić urząd odpowiednio wcześnie przed wyjazdem.
Na wniosku musi znajdować się czytelny podpis, za niepełnoletnie dziecko natomiast podpisuje się rodzić lub osoba upoważniona. Podczas wizyty w placówce konieczne będzie również okazanie dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, e-dowodu lub paszportu i to w zasadzie wszystko, co trzeba zrobić, aby otrzymać kartę EKUZ.
Każda karta ma swój termin ważności, jednak ważna jest jeszcze jedna kwestia. Z dokumentu mogą korzystać tylko osoby, które posiadają ubezpieczenie lub prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce, a zatem jeśli one wygasną, automatycznie wygaśnie również EKUZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może okazać się niezwykle przydatna podczas różnych nieprzewidzianych sytuacji, związanych z pogorszeniem się stanu zdrowia. Warto jednak podkreślić, że EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów np. transportu medycznego do Polski, ratownictwa górskiego czy leczenia w placówkach prywatnych.
Dlatego rozsądnie jest wykupić dodatkowe, komercyjne ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje znacznie szerszy zakres usług, a oprócz tych wymienionych zapewnia również pomoc w przypadku następstw nieszczęśliwych wypadków czy kradzieży bagażu. Polisa powinna być dostosowana do charakteru wyjazdu — inne potrzeby będzie mieć osoba podróżująca na plażę, a inne turysta planujący aktywny wypoczynek w górach.




































