Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > TVP podał wyniki finansowe. Nietypowa sytuacja mimo wysokich dotacji z budżetu państwa
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 19.05.2023 12:34

TVP podał wyniki finansowe. Nietypowa sytuacja mimo wysokich dotacji z budżetu państwa

telewizja polska
Domena publiczna

Przychody TVP wzrosły. Mimo to Telewizja Polska odnotowała w 2022 roku 50,7 mln strat. Pracownicy TVP natomiast domagają się podwyżek. 

 

Wyniki finansowe TVP

Przychody publicznej stacji telewizyjnej wzrosły o 308,6 miliona złotych, co stanowi wzrost o 9,5 procent w porównaniu do roku 2021. W tamtym okresie TVP wygenerowało zysk w wysokości 3,9 miliona złotych.

 TVP w 2022 roku wykazało 50,7 mln straty przy 3,563 mld zł przychodu, wynika z danych finansowych spółki do których dotarł “Presserwis”. Prognozowano, że strata będzie większa i wyniesie 190 ml zł.

Na wynagrodzenia przeznaczono 644, mln zł, czyli o 8,8 proc. niż rok wcześniej, wzrosły też koszty finansowe - wyniosły 242, 3 mln zł (36,5 mln zł w 2021). 

Dotacje na TVP

 Od 2016 roku TVP zaczęło dostawać dotację z budżetu państwa, która miała stanowić rekompensatę z tytułu utraconych zysków abonamentowych, rocznie są to ok. 2 mld zł. Po raz pierwszy od tego czasu odnotowało stratę. 

-Telewizji Polskiej zdarzały się straty, ale wtedy, gdy finansowanie ze środków publicznych stanowiły tylko środki z abonamentu na poziomie nieprzekraczającym 350 mln zł. Jednak teraz mówimy o finansowaniu ze środków publicznych na poziomie około 2,5 mld zł. W tej sytuacji informacja o stracie aż zapiera dech- powiedział "Presserwisowi" Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Pracownic y TVP domagają się podwyżek

Pracownicy TVP od stycznia starają się wywalczyć podwyżki inflacyjne w wysokości 1 tys. zł. Jak podawały kilka dni temu Wirtualne Media, jedynie cześć pracowników otrzyma podwyżkę, dlatego dwa związki zawodowe w TVP protestują w związku z nierównym traktowaniem pracowników. Podwyżek mają nie dostać osoby, które zarabiają powyżej 11 tys. zł.

Związkowcy złożyli już w tej sprawie pismo do władz TVP.

Tagi: TVP