BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tusk: Jak można rosyjskim węglem truć polskie dzieci?

3 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Z okazji Święta Konstytucji 3 maja Polskę odwiedził przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. Były premier RP wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie mówił o roli konstytucji, a później spotkał się z oczekującymi przed budynkiem ludźmi, g

Donald Tusk wygłosił wykład pt. Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach. Wykład dotyczył miejsca i roli Polski w Europie, a także konkretnie w Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej nawiązaywał zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości i przyszłości. Jednak to wychodząc już z sali wykładowej, mówiąc do czekających na niego ludzi, Tusk wyraził kilka opinii ekonomicznych, a także nawiązał do swoich rządów

Węgiel z Donbasu szkodzi Polakom 

Zaczynając od przypomnienia swoich rozmów z górnikami, jakie Donald Tusk starał się prowadzić w czasie kiedy piastował funkcję prezesa Rady Ministrów, nawiązał także do nieuniknionego przejścia na odnawialne źródła energii. Jego zdaniem starania o przekonanie górników do przekwalifikowania i przygotowanie do tego, że w perspektywie czasu Polska musi zrezygnować z produkcji energii pochodzącej z węgla, były dużo senswoniejsze niż obecne działania PiSu. 

Były premier oskarżył PiS o to, że oprócz braku pomysłu na polskie górnictwo decyduje się kupować rocznie węgiel od Rosjan za 3,5 mld zł, który pochodzi dodatkowo z ukraińskiego Donbasu. Jak można rosyjskim węglem truć polskie dzieci? - pytał zgromadzonych ludzi i dziennikarzy Donald Tusk. Nie chodziło tutaj jednak tylko o aspekt ekologiczny, ale również o działanie Polski bardzo szkodzące Ukrainie, bowiem Moskwa dokłada wszelkich starań, aby Donbas od Ukrainy odłączyć. 

Patologiczny zapał do wycinki lasów

Tusk przypomniał także o zarzutach wobec sienie, jakoby miał zamiar sprywatyzować Lasy Państwowe. Zadeklarował, że nigdy nie miał takiego zamiaru i bardzo dziwi go to, że rządzący, którzy wieszczyli upadek polskiego leśnictwa za rządów Platformy Obwytaleskiej, teraz przystąpili do wycinki drzew na masową skalę. Przedoniczący Rady Europejskiej zaangażowanie obecnego rządu w wycinkę drzew nazwał wręcz patologicznym.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >