Trzynastka i inne emerytury - wysokości świadczeń po waloryzacji
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 2 Grudnia 2020

Niewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacji

Trzynastka to dodatkowa bonifikata dla każdego emeryta. Dzięki przyszłorocznej waloryzacji to świadczenie ulegnie zwiększeniu. Mechanizm kwotowo-procentowy sprawi, że wzrosną także regularnie wypłacane emerytury. Przedstawiamy ile zyskają seniorzy w 2021 r.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Ile wyniesie waloryzacja świadczeń w 2021 roku
 • Jakie będą kwoty podwyżek
 • Ile wyniesie 13. i 14 emerytura
 • Kiedy zostaną wypłacone dodatkowe świadczenia emerytalne

Waloryzacja kluczem do obliczania wysokości świadczenia. Trzynastka w górę

Trzynastka i pozostałe emerytury są uzależnione od waloryzacji. Przeliczanie świadczenia, na którym zyskują seniorzy, odbywa się co roku w marcu. Jaka podwyżka czeka na emerytów w przyszłym roku?

Niższa niż obiecywał rząd. W kampanii wyborczej PiS deklarował, że trzynastka i inne świadczenia będą wzrastały co najmniej o 70 zł brutto (57 zł netto) z każdym kolejnym rokiem. Jednak przyszłoroczna waloryzacja oparta na mechanizmie procentowo-kwotowym gwarantuje podwyżkę o co najmniej 50 zł brutto (40 zł netto).

Wzrost świadczenia o 50 zł zaobserwują tylko ci seniorzy, którzy pobierają emeryturę minimalną rzędu 1200 zł brutto (1025 zł netto). W 2021 r. otrzymają zatem 1065 zł na rękę. Waloryzacja procentowa sprawi, że świadczenia pozostałych osób wzrosną o 3,84 proc.

Co to w praktyce oznacza dla seniorów? Różne podwyżki w zależności od wysokości aktualnego świadczenia. Dla przykładu osoba, która obecnie otrzymuje 1050 zł netto w ramach emerytury w 2021 r. będzie pobierała 1090 zł netto. Zatem podwyżka w skali całego roku przełoży się na dodatkowe 400 zł w portfelu emeryta.

Z kolei waloryzacja procentowa sprawi, że senior ze świadczeniem w wysokości 1500 zł netto otrzyma w przyszłym roku emeryturę rzędu 1555,88 zł netto. Skala jego podwyżki w całym roku wyniesie 558,80 zł. Waloryzacja jest korzystna także dla najbardziej zamożnych seniorów. Osoba z emeryturą 4 tys. zł netto od kwietnia 2021 r. będzie dostawała świadczenie rzędu 4134,51 zł netto. Łączny zysk w przyszłym roku wyniesie zatem 1345,10 zł.

Już za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyJuż za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Trzynastka w wysokości najniższej emerytury

Waloryzacja kwotowa jest kluczowa dla każdego polskiego emeryta, ponieważ od wysokości emerytury minimalnej zależy trzynastka. Wszyscy seniorzy otrzymują dodatkowe świadczenie w takiej samej wysokości. Fakt podaje, że w przyszłym roku do portfeli emerytów trafi trzynastka w wysokości 1022 zł netto. Dotyczy to osób, które będą posiadały prawo do wypłaty emerytury na dzień 31 marca 2021 r.

Wypłaty trzynastki zaplanowano na kwiecień 2021 r. Ważne daty dla seniorów, czekających na trzynastki to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia.

Ile zyskają emeryci w przyszłym roku?

Choć ostateczna decyzja w sprawie czternastek jeszcze nie zapadła, to rząd deklaruje wypłaty kolejnego, dodatkowego świadczenia już w listopadzie 2021 r. Pełna czternastka w kwocie identycznej jak przyszłoroczna trzynastka (1022 zł) trafi do osób o świadczeniach do 2415 zł. Dla emerytur wyższych zostanie zastosowana metoda „złotówka za złotówkę”. Dlatego też emeryt pobierający np. 2,5 tys. zł dostanie czternastkę w wysokości 842,03 zł.

Ile zatem zyskają emeryci, biorąc pod uwagę waloryzację, trzynastkę i czternastkę? Wspomniany emeryt z aktualnym świadczeniem 1050 zł będzie mógł liczyć na podwyżkę 40 zł po waloryzacji procentowej oraz łącznie na 1022 zł w ramach trzynastki. Jeżeli zapowiadana przez rząd PiS czternasta emerytura dołączy do obszernego katalogu senioralnych świadczeń to łączny zysk takiego seniora wyniesie 2444 zł.

Bazując na tych samych kryteriach, łączna korzyść emeryta z aktualnym świadczeniem 1500 zł netto wyniesie 2602,80 zł. Natomiast senior z emeryturą rzędu 4 tys. zł w przyszłym roku otrzyma dodatkowe 2367,10 zł.

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pomyliła hamulec z gazem. Gdy się zorientowała, nie było odwrotu
 2. Zabrakło jej mleka do kawy. Wypiła 0,7 i pojechała rano do sklepu
 3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 6. Zbigniew Boniek pokazał swój dom, wszyscy patrzyli tylko na jedno (FOTO)
 7. Niewiarygodny przepis na kotlety mielone Ani Lewandowskiej
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News