Trzynastka może wywołać ogromne konsekwencje dla finansów państwa. Przyszłość systemu emerytalnego maluje się w ciemnych barwach
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Grudnia 2019

Wypłata Trzynastki może zostać wstrzymana. Spór, przez który cierpią nie tylko seniorzy

Trzynastka wzbudza wiele kontrowersji ze względu na źródło finansowania. Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu wydało opinię na temat procedowania nad przepisami umożliwiającymi wypłatę dodatkowego świadczenia z Funduszu Solidarnościowego. W dokumencie znalazło się wiele krytycznych uwag - informuje Wirtualna Polska.

Trzynastka nielegalna?

Trzynastka to ostatnio gorący temat. Świadczenie obiecane przez rząd przed wyborami do europarlamentu wzbudza kontrowersje ze względu na źródło finansowania. Przypomnijmy, że rząd zmienił Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, po to, aby można było z niego wypłacić trzynastą emeryturę i rentę. Zabieg od początku wydawał się wątpliwy pod względem prawnym, a teraz okazuje się, że biuro legislacyjne Kancelarii Senatu wydało właśnie opinię na temat procedowania nad przepisami, które umożliwią wypłatę świadczeń z Funduszu. Do dokumentu dotarła Wirtualna Polska, która pisze, że w opinii znalazło się wiele krytyki, a kluczowe uwagi dotyczą terminów oraz możliwości “naruszenia reguł prawa”.

Ustawa niezgodna z procedurami

Wirtualna Polska informuje, że prawnicy zarzucają twórcom ustawy, że nie została poprzedzona konsultacjami społecznymi, co jest obowiązkowym etapem procedury. Oprócz tego krytyce poddane zostały terminy prac nad ustawą, które są niedostosowane do procedury parlamentarnej i w wyniku których prezydent zostanie postawiony w sytuacji, gdy będzie musiał ekspresowo podpisać ustawę, naruszając przy tym prawo zawarte w Konstytucji.

Opozycja składa zawiadomienie

Natomiast opozycja uważa, że wypłata trzynastek dla emerytów narusza dyscyplinę budżetową. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zawiadomili w tej sprawie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. "Projekt tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatków" - napisano w zawiadomieniu cytowanym przez wiadomosci.wp.pl.

Trzynasta emerytura i renta po raz pierwszy została wypłacona w tym roku. Jak podaje finanse.wp.pl, dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej seniorzy dostawali w kwocie 888 zł netto. W przyszłym roku będzie to większa kwota. Ze względu na waloryzację kwota zostanie podniesiona do 958 zł na rękę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie przedszkolanki. Ojciec nagrał mrożącą sytuację z ukrycia
  2. Ogłoszenie mężczyzny z Sosnowca podbija sieć. Szuka gosposi, wynagrodzenie to prawdziwy hit
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Obniżono Kaczyńskiemu emeryturę, mocno tajemnicze. I tak jest bajecznie wysoka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News