BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wypłata Trzynastki może zostać wstrzymana. Spór, przez który cierpią nie tylko seniorzy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Trzynastka nielegalna?

Trzynastka to ostatnio gorący temat. Świadczenie obiecane przez rząd przed wyborami do europarlamentu wzbudza kontrowersje ze względu na źródło finansowania. Przypomnijmy, że rząd zmienił Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, po to, aby można było z niego wypłacić trzynastą emeryturę i rentę. Zabieg od początku wydawał się wątpliwy pod względem prawnym, a teraz okazuje się, że biuro legislacyjne Kancelarii Senatu wydało właśnie opinię na temat procedowania nad przepisami, które umożliwią wypłatę świadczeń z Funduszu. Do dokumentu dotarła Wirtualna Polska, która pisze, że w opinii znalazło się wiele krytyki, a kluczowe uwagi dotyczą terminów oraz możliwości “naruszenia reguł prawa”.

Ustawa niezgodna z procedurami

Wirtualna Polska informuje, że prawnicy zarzucają twórcom ustawy, że nie została poprzedzona konsultacjami społecznymi, co jest obowiązkowym etapem procedury. Oprócz tego krytyce poddane zostały terminy prac nad ustawą, które są niedostosowane do procedury parlamentarnej i w wyniku których prezydent zostanie postawiony w sytuacji, gdy będzie musiał ekspresowo podpisać ustawę, naruszając przy tym prawo zawarte w Konstytucji. 

Opozycja składa zawiadomienie

Natomiast opozycja uważa, że wypłata trzynastek dla emerytów narusza dyscyplinę budżetową. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zawiadomili w tej sprawie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. "Projekt tworzy konstrukcję prawną zezwalającą na refundację wypłaconych w tym roku trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego w sposób omijający deficyt budżetowy i stabilizującą regułę wydatków" - napisano w zawiadomieniu cytowanym przez wiadomosci.wp.pl.

Trzynasta emerytura i renta po raz pierwszy została wypłacona w tym roku. Jak podaje finanse.wp.pl, dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości emerytury minimalnej seniorzy dostawali w kwocie 888 zł netto. W przyszłym roku będzie to większa kwota. Ze względu na waloryzację kwota zostanie podniesiona do 958 zł na rękę.

Tagi:

SenatustawaTrzynastka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]