Strajk Kobiet, Wrocław 23.10.20
biznesinfo/Aniela Bereś
Autor Maria Glinka - 23 Października 2020

Media zza Odry nie zostawiają na Polsce suchej nitki. Wszystko przez wczorajszy wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny znalazł się na celowniku zagranicznych mediów z powodu kontrowersyjnego wyroku w sprawie aborcji. Krytyki względem decyzji sądu nie kryje w szczególności prasa niemiecka. W ocenie „Sueddeutsche Zeitung” orzeczenie TK jest skandaliczne.

Trybunał Konstytucyjny w opinii niemieckich mediów

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że tzw. aborcja eugeniczna stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji RP. W uzasadnieniu wskazano, że przerywanie ciąży z powodu nieodwracalnego i ciężkiego upośledzenia płodu godzi w koncepcję życia ludzkiego. Trybunał Konstytucyjny argumentował, że jest to bowiem wartość chroniona przez konstytucję bez względu na fazę rozwoju.

Oburzenia względem wyroku nie kryją media z całego świata. Sprawa z Trybunałem Konstytucyjnym w roli głównej odbiła się głośnym echem zwłaszcza w Niemczech. Kontrowersyjny wyrok trafił nawet na pierwszą stronę piątkowego wydania „Sueddeutsche Zeitung”. Autorzy tekstu zatytułowanego „Ekstremalnie restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce” wskazują, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest w zasadzie jednoznaczna z zakaz przerywania ciąży. Deutsche Welle podaje, że również Niemcy przywołują wątpliwą apolityczność sądu i wskazują, że upartyjnienie Trybunału Konstytucyjnego może być powodem, dla którego wyrok zostanie zaskarżony do europejskich instytucji sądowych.

Wypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęWypuszczono wyjątkowy banknot, przedstawia nastoletniego Karola Wojtyłę. Lepiej kup go teraz, potem będzie wart fortunęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
>2. Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkać
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Wyrok Trybunału Konstytucjonalnego to „skandal”. Zwłaszcza w czasie pandemii

Ostrych słów krytyki nie szczędzi przede wszystkim warszawski korespondent gazety Florian Hassel. „Wyrok wielce kontrowersyjnego Trybunału Konstytucyjnego, zdegradowanego po 2016 roku do roli marionetki w rękach Jarosława Kaczyńskiego, to skandal na koszt polskich kobiet”, czytamy w komentarzu. Autor sugeruje, że ogłoszenie wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w czasie pandemii ma odwrócić uwagę Polaków od „wielomiesięcznych zaniedbań w polskich szpitalach i administracji”, które przełożyły się na „eksplodującą liczbę przypadków Covid-19”.

Hassel z niepokojem przyrównuje polski wyrok do bardzo restrykcyjnego prawa aborcyjnego na Malcie. Jeszcze tylko Malta, ze swoim całkowitym zakazem aborcji, pozostawała outsiderem w Europie. Teraz dołącza do niej Polska, największy i najważniejszy kraj w Europie Środkowej”, czytamy w opinii korespondenta.

Takiego Black Friday jeszcze w Polsce nie było. Wyjaśniamy, jak się do niego przygotowaćTakiego Black Friday jeszcze w Polsce nie było. Wyjaśniamy, jak się do niego przygotowaćCzytaj dalej

W jego ocenie, mimo pandemicznych restrykcji, na ulicach polskich miast mogą pojawić się dziesiątki, a nawet setki tysięcy Polek. „Ale teraz masowego protestu nie będzie. To perfidnie cyniczna kalkulacja - od dawna symbol tego rządu”, przyznał w tekście. Mimo że wczorajsze demonstracje pod domem Jarosława Kaczyńskiego zakończyły się interwencją policji to kolejne manifestacje odbędą się dzisiaj w wielu polskich miastach. We Wrocławiu protest wystartował o godzinie 16.15. Na godzinę 18 zaplanowano protest w Lublinie, na 19 – w Warszawie. Mieszkanki Rzeszowa, Katowic, Olsztyna, Bydgoszczy, Słupska, Łodzi i Białegostoku planują zebrać się pod lokalnymi siedzibami PiS, aby okazać zbulwersowanie względem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. TVP przekazało pilny komunikat. Główny Inspektor Sanitarny podjął dziś natychmiastową decyzję
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Ile zarabia Kamil Stoch? Kosmiczna kwota, aż nie mieści się w głowie, wielu Polaków może tylko pomarzyć
  7. Ostaszewska ma COVID-19. Boli ją nie do opisania, nie ma smaku, zasłynęła popularyzacją wegetarianizmu
Nie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuNie masz wysokiej pensji? Możesz dostać nawet 37 tys. złotych. Nowa odsłona rządowego programuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News