Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tomasz Komenda walczy o odszkodowanie. Zapadła decyzja
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 08.02.2021 01:00

Tomasz Komenda walczy o odszkodowanie. Zapadła decyzja

Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 12.09.2020 Tomasz Komeda przed studiem DDTVN n/z: KOMENDA TOMASZ
East News, TRICOLORS

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile dokładnie wynosi kwota odszkodowania

  • Czemu rozprawa została przełożona na luty

  • Czy wyrok zapadnie na tej rozprawie

Tomasz Komenda walczy o odszkodowanie

Sprawa Tomasza Komendy kilka miesięcy temu rozgrzała polskie społeczeństwo do czerwoności. Zaś film opowiadający jego historię przyciągnął miliony widzów przed ekrany telewizorów oraz do sal kinowych, gdy te były jeszcze otwarte.

Obecnie Tomasz Komenda czeka na wyrok w sprawie odszkodowania od Skarbu Państwa. Niesłusznie skazany oczekuje 19 mln zł odszkodowania za prawie 18 lat spędzonych w więzieniu. Wyrok w tej sprawie ma wydać Sąd Okręgowy w Opolu, a pełnomocnik Tomasza Komendy, mec. Zbigniew Ćwiąkalski wskazuje, że istnieje szansa, że decyzja zapadnie już na pierwszej rozprawie.

W trakcie rozprawy mają zostać ponownie przesłuchani biegli psychiatrzy. - Powodem były drobne różnice między opinią psychologiczną i psychiatryczną. Oczywiście, psychologia to nauka społeczna, a medycyna to medycyna. Dla nas ma istotne znaczenie, by biegli jeszcze raz się wypowiedzieli co do tego, czy zdecydowanie podtrzymują swoje opinie. [...] Będą wystąpienia końcowe i wyrok, jeżeli sąd uzna, że sprawa dojrzała do wydania wyroku. Jeżeli nie, to sąd zwyczajowo ma dwa tygodnie na wydanie wyroku i poda termin publikacji - cytuje Ćwiąkalskiego Polsat News. Pełnomocnik Komendy dodał, że nie będą zgłaszać już nowych wniosków dowodowych.

Zbigniew Ćwiąkalski wskazał, że aktualna linia orzecznicza jest nieporównywalna ze skalą krzywdy oraz wyrokiem mającym zapaść w tej sprawie. Wskazuje, że jedynym wyrokiem jest ten, gdzie pokrzywdzony za rok pobytu w więzieniu otrzymał milion złotych.

- Poza tym proszę pamiętać, że jeżeli ktoś przebywa w więzieniu rok, a ktoś osiemnaście lat to te dolegliwości, wpływ na jego psychikę i stan zdrowia, to jest to czas zupełnie nieporównywalny. Osiemnaście lat to okres, w którym człowiek może się całkowicie zmienić i to trwale. Ta trauma może być nieodwracalna - mówił.

Czy zapadnie wyrok w sprawie odszkodowania dla Tomasza Komendy?

Sprawa o odszkodowanie ciągnie się od 2019 r. - przypomina Biznes Interia. Grudniowa rozprawa nie przyniosła rezultatu, a sąd wyznaczył termin na luty 2021 R. W sądzie pojawił się także Tomasz Komenda, którego adwokat wcześniej mówił, że ten źle znosi sądowe przesłuchania.

Tomasz Komenda chce miliona złotych odszkodowania za każdy rok spędzony w więzieniu. Pozostałe 832 tys. zł to szacunkowa kwota, którą stracił, gdy mógł pracować zawodowo.

Sąd przesunął termin rozprawy z 9:30 na 10:10 ze względu na trudne warunki drogowe. Po przesłuchaniu stron najprawdopodobniej sąd zamknie rozprawę i dojdzie do mowy końcowej.

Obecnie Tomasz Komenda próbuje ułożyć sobie życie na nowo i zostawić traumatyczne przeżycia w tyle. Kilka miesięcy temu został ojcem i chce wieść spokojne życie, którego nie zaznał przez kilkanaście ostatnich lat.

Sąd wydał decyzję w sprawie odszkodowania

Opolski sąd przyznał w poniedziałek 8 lutego Tomaszowi Komendzie niemal 13 mln zł odszkodowania. 12 mln zł z tytułu zadośćuczynienia i 811 tys. zł z tytułu odszkodowania za poniesione straty finansowe. Tomasz Komenda zamierza się jednak od wyroku odwołać, gdyż liczy na wyższą kwotę. Nieoficjalnie wiadomo, że niewinny, który siedział 18 lat w więzieniu, liczy chociaż na 15 mln zł.