BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiele osób próbuje prywatnie wykonać test na koronawirusa. Przeszkodą może być jednak wysoka cena
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:43

Wiele osób próbuje prywatnie wykonać test na koronawirusa. Przeszkodą może być jednak wysoka cena

Ile kosztuje test na koronawirusa?
Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

Testy serologiczne wykazują czy w organizmie znajdują się stosowne przeciwciała, co daje odpowiedź czy badana osoba jest zakażona koronawirusem. Z racji na fakt, że państwowa służba zdrowia nie testuje wszystkich chętnych, ale osoby, które po wstępnym wytypowaniu są podejrzewane o nosicielstwo wirusa, wiele osób na własną rękę chce sprawdzić czy są zakażeni. Niestety, ceny testów na nosicielstwo koronawirusa do tanich nie należą. Przeprowadzono analizę cen rynkowych.

Ile kosztuje test na koronawirusa?

Jak czytamy w portalu Money.pl, organizacja prokonsumencka Altroconsumo z Włoch przyjrzała się cenom testów serologicznych w sześciu regionach tego państwa. Z analizy wynika, że nigdzie nie zapłaci się za test mniej niż 65 euro, czyli około 300 złotych. To jednak najniższa możliwa cena. Jak czytamy w raporcie, koszt jednego badania może sięgnąć nawet 160 euro, czyli 720 złotych. Ze względu na zwiększone zainteresowanie testami wydłuża się też czas oczekiwania na wyniki, potrafi on wynieść nawet 5 dni, podaje Altroconsumo. A jak wygląda sytuacja w Polsce?

"Gazeta Wybrocza" podaje, że przeprowadzane w naszym kraju testy przesiewowe kosztują w prywatnych laboratoriach od 400 do 500 zł. Ceny te potwierdzają pracownicy biur podróży, z którymi się skontaktowaliśmy. Wskazują oni, że klienci, którzy wyjeżdżają do krajów, które żądają okazania negatywnego testu na koronawirusa z reguły płacą za taki test około 500 zł.