BiznesINFO.pl
Tesco częściowo przejęte przez Salling Group

Wikimedia/RickRichards

UOKiK wydał zgodę na przejęcie 8 sklepów Tesco przez Sailing Group, właściciela sieci Netto

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ubywa sklepów Tesco w Polsce, część z nich zostanie przejęta przez Salling Group, właściciela Netto Polska. Zgodę w sprawie tymczasowego przejęcia ośmiu sklepów sieci przez tę firmę wydał niedawno Urząd Konkurencji i Konsumentów (UOK

Z tego artykułu dowiesz się:

  • UOKiK zgodził się na tymczasowe przejęcie 8 placówek Tesco przez Salling Group

  • O które placówki chodzi i która na stałe znajdzie się w posiadaniu firmy

  • Co wpłynęło na upadek Tesco w Polsce

Salling Group przejmuje sklepy Tesco

Zwijająca żagle w naszym kraju sieć Tesco ogłosiła w połowie zeszłego roku sprzedaż 301 swoich placówek firmie Salling Group, do której należy Netto Polska. Transakcja obejmuje również centra dystrybucji oraz główną siedzibę. Po przejęciu tych sklepów Natto stanie się piątą lub szóstą największą siecią handlową w Polsce.

Tesco, jak podaje TVN 24 Biznes i świat, poinformowało również, że w ramach przygotowań do przekazania swojego biznesu w Polsce Salling Group, uzgodniono, by po finalizacji transakcji sprzedaży właściciel Netto tymczasowo zarządzał również sklepami, niebędącymi częścią głównej transakcji.

Zawiadomienie o dodatkowej umowie zostało złożone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który w połowie lutego wydał zgodę w tej sprawie. Tym samym Urząd zgodził się na tymczasowe przejęcie przez Salling Group ośmiu placówek Tesco. Chodzi o sklepy w Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, a także w Warszawie.

Z informacji przekazanych przez Urząd, jak podaje TVN 24 Biznes i Świat, wynika, że właściciel Netto planuje na stałe nabyć jedynie sklep w stolicy.

[EMBED-11]

Co z pozostałymi siedmioma sklepami? - Pozostałe zostaną przejęte tymczasowo w związku z procesem kończenia aktywności grupy Tesco w Polsce i w przyszłości mają zostać sprzedane innym podmiotom – informuje cytowany przez TVN 24 Biznes UOKiK.

Z kolei Tesco Polska podkreśla, że prowadzi rozmowy w sprawie możliwych rozwiązań, w tym sprzedaży siedmiu nieruchomości, poza obiektem zlokalizowanym w Warszawie. - Do momentu finalizacji całej transakcji sprzedaży polskiego biznesu Tesco, firmy Tesco i Salling Group pozostają niezależnymi podmiotami. Sklepy Tesco pozostają otwarte – informuje Tesco Polska.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy można spodziewać się decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprzedaży przez Tesco swojego biznesu Salling Group.

Jak upadało Tesco w Polsce?

Tesco, które posiada w Polsce obecnie ok. 300 sklepów, przygotowuje się do definitywnego opuszczenia naszego kraju. Tymczasem jeszcze kilka lat temu sieć należała do grona liderów rynku spożywczego nad Wisłą, mając w posiadaniu ok. 450 placówek.

Przypomnijmy, że Tesco pojawiło się w Polsce w 1995 roku. Dobre czasy, jak zauważa serwis wiadomoscihandlowe.pl, skończyły się po dwóch dekadach, kiedy wstrzymano inwestycje i ogłoszono głębokie cięcia kosztów, a w perspektywie kolejnych lat ograniczono liczbę pracowników o ponad połowę. Zmniejszono również asortyment sklepowy, zamknięto część placówek, rozpoczęto też sprzedaż pojedynczych sklepów i nieruchomości konkurentom.

Upadek Tesco w Polsce, jak pisze portal, to efekt m.in. przegapionego momentu na transformację biznesu w kierunku mniejszych formatów sklepowych, a także brak pomysłu na rozwój i pieniędzy na inwestycje. Swoje zrobiła również konkurencja ze strony dyskontów i stopniowe odchodzenie Polaków od zakupów w hipermarketach.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >