BiznesINFO.pl
Ubywa sklepów Tesco w naszym kraju

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Likwidacja popularnej sieciówki w Polsce. Sklepy zamykają jeden po drugim

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Ubywa sklepów należących do sieci Tesco w naszym kraju. Tylko w ciągu ostatniego półrocza zamkniętych zostało 11 placówek sieci, a lada dzień zniknie również sklep mieszczący się na warszawskim Bemowie. Niebawem brytyjska firma definitywnie wycofa się z P

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W ciągu minionego półrocza zamknięto 11 placówek Tesco w Polsce,

  • Który sklep sieci zniknie w lutym,

  • Co doprowadziło do upadku Tesco.

Ubywa sklepów Tesco w Polsce

Obecnie funkcjonuje w Polsce 309 placówek należących do Tesco. Jak zauważa portal Wiadomoscihandlowe.pl, na przestrzeni ostatniego półrocza, czyli od chwili ogłoszenia w czerwcu zeszłego roku transakcji brytyjskiej sieci z Salling Group, właścicielem Netto zniknęło z naszego kraju aż 11 sklepów Tesco. Portal przypomina, że wspomniana transakcja objęła 301 sklepów a także dwa magazyny Tesco. Po przejęciu tychże placówek Netto stanie się piątą lub szóstą największą siecią handlową w naszym kraju.

Tylko ostatniego dnia 2020 roku doszło do zamknięcia trzech sklepów Tesco, które ostatecznie nie wejdą pod skrzydła Netto. Są to placówki w Łodzi (ul. Pojezierska), Poznaniu (ul. Opieńskiego), a także w Zielonej Górze (ul. Energetyków).

- Nieruchomość w Łodzi została sprzedana. Nieruchomość w Poznaniu jest przedmiotem zakończonej w grudniu 2020 transakcji z Echo Investment. W Zielonej Górze nowym operatorem spożywczym będzie Kaufland, pracownicy będą mogli kontynuować tam zatrudnienie –  czytamy w komentarzu biura prasowego Tesco udzielonemu portalowi Wiadomoscihandlowe.pl.

Do wspomnianej 11 zamkniętych w ostatnim czasie placówek, niebawem dołączy kolejna. Chodzi o warszawski hipermarket mieszczący się w dzielnicy Bemowo na ul. Górczewskiej, który również nie został objęty umową z właścicielem Netto. Zamknięcie sklepu planowane jest na 8 lutego.

Sieć zapewnia, że pracownicy placówki zostali już poinformowani o jej zamknięciu. - Jak zawsze dbamy o pełne wsparcie dla zespołów naszych sklepów, proponując różne rozwiązania w ramach istniejących możliwości – informuje biuro prasowe Tesco.

Zamykanie i sprzedawanie kolejnych sklepów to jak przypomina portal kolejny etap przygotowań do definitywnego opuszczenia Polski przez Tesco, które jeszcze kilka lat temu należało do grona liderów polskiego rynku spożywczego.

Upadek Tesco

Wiadomoscihandlowe.pl przypominają, że sieć była obecna w naszym kraju od 1995 roku, a czasy świetności zakończyły się po 20 latach, kiedy to wstrzymano inwestycje i ogłoszono głębokie cięcia kosztów, a w perspektywie kolejnych lat ograniczono liczbę pracowników o ponad połowę. Zmniejszono również asortyment sklepowy, zamknięto część placówek, rozpoczęto też sprzedaż pojedynczych sklepów i nieruchomości konkurentom. Portal zwraca uwagę, że w najlepszym okresie swojej działalności Tesco posiadało w Polsce ok. 450 sklepów.

Skąd upadek? Portal zauważa, że jednym z podstawowych błędów był przegapiony moment na transformację biznesu w kierunku mniejszych formatów sklepowych, a także brak pomysłu na rozwój i pieniędzy na inwestycje. Swoje zrobiła również konkurencja ze strony dyskontów oraz stopniowe odchodzenie Polaków od zakupów w hipermarketach.

W pierwszym kwartale tego roku spodziewana jest decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie transakcji Tesco z Salling Group. Portal przypomina, że w październiku zeszłego roku urząd antymonopolowy skierował postępowanie w tej sprawie do drugiego etapu, uznając, że konieczne będzie przeprowadzenie badania rynku.

Podobne artykuły

Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >
Marks & Spencer wraca na polski rynek

Handel

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanów

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Handel

Primark otwiera sklep w Poznaniu. Ujawnili już nową datę otwarcia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia Biedronki

Handel

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Placówki w całej Polsce będą działać dłużej

Czytaj więcej >
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka rusza z hitową promocją. Na majówkę 12 piw za darmo

Czytaj więcej >
Biedronka zmienia stroje swoich pracowników

Handel

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementów

Czytaj więcej >