Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Gospodarka

Gospodarka

Gospodarka – co to jest? Definicja

Gospodarka to w dużym uściśleniu system łączący gospodarstwa domowe, rolne, przedsiębiorstwa oraz rozmaite instytucje – państwowe i prywatne – wspólnym interesem ekonomicznym, który zaspokaja potrzeby bytowe populacji na określonym terenie. Cel ten jest osiągany przez wytwarzanie rozmaitych dóbr oraz świadczenie usług w wymaganym zakresie przez uczestników gospodarki. To właśnie stąd swoją nazwę wzięła „działalność gospodarcza”.

W ramach gospodarki wyróżnia się trzy podstawowe sektory, choć jest to podział dość luźny. Rzeczone sektory to rolnictwo, przemysł oraz usługi. Rolnictwo stanowi pozyskiwanie płodów rolnych oraz produktów odzwierzęcych, a przemysł dotyczy wydobywania surowców i przetwarzania półproduktów (lub surowców) w produkty docelowe. Zakres kategorii usługowej jest potencjalnie najszerszy, ponieważ dotyczy on handlu, transportu, pracy twórczej, opieki zdrowotnej, edukacji, usług prawnych, finansowych i wielu innych.

Siła gospodarcza kraju może być mierzona na podstawie wielu różnych metodologii, jednak najpopularniejszą z nich (i zarazem ogólnie przyjętą) stanowi PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto. PKB jest jednak krytykowane przez wzgląd na niedostarczanie wystarczających danych i nieujmowanie w swoje ramy wielu istotnych czynników. Do alternatywnych systemów pomiarowych możemy zaliczyć wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) czy miernik dobrobytu ekonomicznego netto (NEW), jednak jest ich znacznie więcej.

Jakie rodzaje gospodarek wyróżniamy?

Rodzaje gospodarki można podzielić przez wzgląd na wiele kategorii. Najpopularniejszą stanowi podział przez wzgląd na mechanizmy regulacyjne w danym państwie. Tego rodzaju klasyfikacja dzieli się na gospodarkę rynkową, gdzie o popycie i podaży decyduje ludzka wola i potrzeba, gospodarkę nakazową (centralnie planowaną), gdzie o każdym aspekcie gospodarki decyduje odgórnie państwo, oraz gospodarkę mieszaną, która w jakimś stopniu łączy oba te elementy.

Gospodarkę można podzielić także ze względu na sposób pozyskiwania dóbr i usług. Rodzajem gospodarki w którym partycypujemy jest gospodarka towarowo-pieniężna, a więc po prostu handel. Drugim z typów w tej klasyfikacji jest gospodarka naturalna, a więc odgórnie nastawiona na zaspokajanie potrzeb małej społeczności (na przykład niewielkie gospodarstwo rolne).

Wśród innych klasyfikacji gospodarek wymienia się podział ze względu poziom rozwoju społecznego czy siłę powiązań pomiędzy podmiotami. Niektóre z klasyfikacji mają charakter nieco bardziej filozoficzny, gdzie ich zadaniem jest unaocznienie jakiejś zalety, trendu, bądź wady.

Gospodarka Polski – podstawowe informacje

Gospodarka Polski to gospodarka o charakterze mieszanym, gdzie sektor dominujący stanowią usługi – zaraz po nich znajduje się przemysł, a dopiero na końcu rolnictwo. Z punktu widzenia PKB Polska znajduje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej, a przez wzgląd na wskaźnik HDI uznawani jesteśmy przez ONZ za kraj wysoko rozwinięty. 

Głównym partnerem handlowym Polski są Niemcy, zarówno pod kątem importu, jak i eksportu. Polska jest jednym z głównych producentów jabłek (3. miejsce na świecie) i mebli (4. miejsce na świecie).

Pokaż więcej

None
09.04.2024 18:10 Raport FDI Confidence Index 2024: Polska awansuje w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Jednym z kluczowych narzędzi analizy perspektyw inwestycyjnych jest FDI Confidence Index®. Od 1998 roku eksperci z firmy Kearney przeprowadzają badania wśród kadry zarządzającej największych korporacji na świecie, aby ustalić, które rynki są najbardziej atrakcyjne z perspektywy przyszłych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). Nowością w tegorocznym raporcie jest nie tylko zestawienie ogólnoświatowe, lecz także ekskluzywny indeks 25 wschodzących rynków.

kurier
30.01.2024 23:05 Masowe zwolnienia w wielkiej firmie kurierskiej. Pracę straci 12 tysięcy osób

Gigant wśród firm kurierskich, amerykańskie UPS, zamierza zwolnić 12 tysięcy osób. Według wtorkowego ogłoszenia, masowe zwolnienia to wynik niezdolności firmy do osiągnięcia prognozowanego zysku, który miał wynieść 95,57 mld dolarów.

węgiel
19.01.2024 15:26 Ceny węgla lecą w dół. Tak tanio nie było do dawna

Ceny węgla spadają i - zdaniem ekspertów - będą spadać dalej. Węgiel tanieje na całym świecie, również w Polsce. To jednak jeszcze nie znaczy, że faktycznie zapłacimy za niego mniej. Jak obecnie prezentują się stawki za ten surowiec?

pieniądze
07.01.2024 21:11 Grudniowa inflacja zaskoczyła. Eksperci są zgodni, właśnie tak będzie w 2024 roku

“Niższy od oczekiwań odczyt to dobry punkt startowy”. Tak wejście w nowy rok pod kątem inflacji skomentowali analitycy Banku Pekao. Ile wyniosła inflacja w grudniu i co to dla nas oznacza w I kwartale 2024?

Janusz Filipiak
17.12.2023 22:27 Nie żyje Janusz Filipiak. Prezes Comarchu i Cracovii miał 71 lat

Przedsiębiorstwo informatyczne Comarch poinformowało o śmierci współzałożyciela firmy, prof. Janusza Filipiaka. Wiadomość nadeszła ponad 2 miesiące po przetransportowaniu w stanie krytycznym prezesa firmy do szpitala. Stosowne oświadczenie wydał również MKS Cracovia, której prezesem był Filipiak.

Warszawa
27.11.2023 19:21 Polska wejdzie do grupy G20? "Do tego jeszcze bardzo daleko"

Nie tak dawno temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że Polska ma szansę wejść do grona 20 największych gospodarek świata już w 2024 r. Droga do samego G20 może być jednak o wiele trudniejsza, niż nam się wydaje. Nasz kraj cały czas mierzy się bowiem z potężnym kryzysem demograficznym i goniąca nas konkurencją. Czy jest na to recepta? Eksperci są umiarkowanymi optymistami.

Indie, wieżowce
06.11.2023 15:55 Ten kraj będzie nową potęgą gospodarczą? Zaskakujące doniesienia

Jak informuje serwis biznes.interia.pl, indyjska gospodarka może do 2035 roku stać się trzecią największą na świecie. Zdaniem ekspertów Indie doświadczą gospodarczego boomu, który spowoduje, że w końcu wyprzedzą Niemcy, Japonię, a nawet Chiny.

praca
19.09.2023 11:53 Polacy mają ogromny problem ze snem. Gospodarka traci na tym miliardy rocznie

Niemal co drugi Polak ma problemy ze snem. To gorzej niż w czasie pandemii. Ponadto niewyspani pracownicy generują także spore koszty dla gospodarki.

Flagi Polski i Niemiec
17.07.2023 14:13 Niemcy chwalą Polskę. Uważają nas za potęgę gospodarczą

Zaskakujące oceny polskiej polityki można przeczytać na jednym z niemieckich portali. Określa on nasz kraj “pomostem na Wschód” i pisze o “kształtowaniu naszej historii sukcesu gospodarczego”.

Flaga Państwowa RP
08.05.2023 11:30 Brytyjska prasa zaskoczyła swoim artykułem o Polsce. „Stała się awangardą wolności i dobrobytu”

PAP podaje, że ”Sunday Telegraph” pisze o rosnącej roli Polski na arenie międzynarodowej. Brytyjski dziennik zwrócił uwagę przede wszystkim na rozbudowę polskiej armii. 

Flaga Niemiec
04.05.2023 15:43 Czarne chmury nad niemiecką gospodarką. Grozi jej utrata stabilności

Dane dotyczące niemieckiego eksportu za marzec nie pozostawiają wątpliwości. Największa gospodarka w Unii ma problemy ze stabilnością, co odznaczyło się właśnie gwałtownym spadkiem sprzedaży towarów za granicę.

Japonia-flaga
05.04.2023 11:48 Japończycy wybudują w Polsce ogromną fabrykę. Planują zatrudnić 3000 osób

W Ksawerowie pod Łodzią rozpoczęła się budowa pierwszej w naszym kraju fabryki Daikin. Japońska firma jest jednym ze światowych liderów na rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji oraz filtracji powietrza. Na całym świecie zatrudnia ok. 89 tys. osób, w Polsce planuje do 2030 roku stworzyć 3000 miejsc pracy.

Premier Japonii Fumio Kishida oraz Mateusz Morawiecki
23.03.2023 19:16 Japonia pomoże finansowo Polsce. Będzie specjalne traktowanie

Japonia zdecydowała, że w obliczu rosnącego obciążenia Polski z powodu przedłużającej się inwazji Rosji na Ukrainie Polska otrzyma specjalne traktowanie. Jak wynika ze słów premiera Fumio Kishidy, chodzi o oficjalną pomoc rozwojową.

flaga UK
27.02.2023 22:04 Brytyjski polityk: "Już za kilka lat Polacy mogą być bogatsi od nas"

Jeżeli Wielka Brytania nie wdroży reform w swojej polityce gospodarczej, rozwój kraju może być jeszcze wolniejszy niż w przypadku krajów, które dołączyły do UE od 2004 roku. Tak wynika ze słów lidera brytyjskiej Partii Pracy, Keira Stramera.

mateusz morawiecki gus pkb
15.02.2023 20:11 Ogromny spadek PKB Polski. Jesteśmy w światowym ogonie

Dane dotyczące PKB Polski nie napawają optymizmem. W skali kwartalnej spadł on aż o 2,4 proc. Jest to również drugi największy spadek na świecie. A to dopiero początek.Polska gospodarka w IV kwartale 2022 nie radziła sobie najlepiej. Jak informuje Business Insider, pokazują to najnowsze dane w skali kwartalnej.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
14.12.2022 13:19 Za 30 lat możemy być tak zamożni, jak Niemcy

Obecnie nasz kraj znajduje się na 23 miejscu na świecie pod względem rozmiarów gospodarki. Warsaw Enterprise Institute (WEI) przekonuje, że wejście do G20 jest w zasięgu ręki. Co więcej, informuje, że Polska od lat z sukcesem goni poziom gospodarczy Niemiec. Jeśli utrzymamy tendencję wzrostową, za kilkadziesiąt lat jesteśmy w stanie być tak bogaci, jak nasi zachodni sąsiedzi. Jeszcze nie tak dawno o dorównaniu Niemcom mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Skąd Polska wydobywa ropę naftową?
06.10.2022 12:26 OPEC mocno ogranicza wydobycie ropy

Grupa OPEC + podjęła wczoraj decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy o 2 mln baryłek dziennie. Ograniczenie produkcji wpłynie na ceny surowca.

Władimir Putin
07.09.2022 13:14 Plan Putina działa. Ludzie boją się, że będą głodować

Wywołany przez Rosję kryzys energetyczny i żywnościowy spycha zainteresowanie Ukrainą na dalszy plan, podaje “Rzeczpospolita’.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Co to jest startup? Wyjaśniamy krok po kroku

Co to jest startup? Trudno wyjaśnić to w kilku prostych słowach ze względu chociażby na fakt, że jest to słowo nowe i dotąd nie posiada określonych i sztywnych ram znaczeniowych. W wyjaśnieniu tego fenomenu może pomóc jednak cytowana przez portal europa.eu książka Erica Ries'a, który napisał poradnik "Metoda Lean Startup".

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Co to gospodarka planowa? Najważniejsze cechy

Co to gospodarka planowa? Jest to system gospodarczy, w którym rząd podejmuje wszystkie decyzje gospodarcze. Ziemia i środki produkcji są własnością rządu lub kolektywu. Nie opiera się na prawach podaży i popytu działających w gospodarce rynkowej.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Dogonienie Zachodu już tylko marzeniem? Winna demografia, a 500 plus nie pomaga

Polska nie dogoni już Zachodu pod względem poziomu życia - tak wskazują doniesienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące prognoz demograficznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z nimi czego Polska i Polacy by nie zrobili, nie dadzą rady by wyjść z problemu, jakim jest spadająca liczba ludności, a tym samym - chudnąca liczba osób w wieku produkcyjnym.Zgodnie z danymi MFW, względem 2015 roku w 2030 roku będzie 10% osób w wieku produkcyjnym mniej. Jeszcze gorzej będzie w 2050 roku, kiedy liczba ta uszczupli się o 30%. Marnym pocieszeniem dla Polski jest fakt, że nie będziemy ewenementem w regionie - nasi sąsiedzi i inne kraje regionu także się wyludniają. Niestety jednak, Polska wyludnia się zdecydowanie najszybciej. Co gorsza, MFW podaje, że niezależnie od działań podejmowanych przez władze Polski, sytuacja i tak zmierza ku gorszemu. Jak podaje Forsal.pl, reformy mogą złagodzić kryzys, ale mu nie zapobiegną.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Warszawa kupuje 130 eko autobusów. To rekord w całej Europie

Warszawa stawia na bezemisyjność. Miejskie Zakłady Autobusowe zdecydowały się na zakup 130 autobusów na prąd elektryczny Urbino 18 electric ze stajni Solarisa. Podpoznańska firma mieszcząca się w Bolechowie może mówić o rekordowej transakcji nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Jak powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A., strategia rozwoju oparta o pojazdy bezemisyjne jest konsekwentnie realizowana przez firmę od lat, a zamówienie z Warszawy tylko umacnia Solarisa w tym względzie.Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy - skomentował samówienie Calleja.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Niemiecka gospodarka ma problem. Tak źle nie było od 6 lat

Niemcy mają coraz większy problem ze swoją gospodarką. W ostatnim czasie nie ma tygodnia, a coraz częściej nawet dnia, by nie pojawiła się nowa, załamująca Niemców informacja na temat stanu ich gospodarki. W środę media obiegła wieść o dramatycznym, jak nazywały go niektóre media, wskaźniku PMI. Ten bada konkiunkturę w niemieckim przemyśle. Odczyt tego wyniósł 43,1 punktów, co oznacza wynik najniższy od 7 lat, kiedy to Europa była w środku kryzysu zadłużenia. Wzrost zatrudnienia, jak podawał w środę Business Insider Polska, jest na żółwim tempie, zamówienia eksportowe najniższe od dekady, a ryzyko recesji wzrasta.Czwartek nie przyniósł niestety Niemcom dobrych wieści. Media dzisiaj podają o spadku kolejnego wskaźnika, którego odczyt okazał się niższy od tego, jaki przewidywali dotąd eksperci. Mowa o indeksie prowadzonym przez instyut Ifo, zwanym wskaźnikiem "klimatu ekonomicznego". Ten obrazuje aktywność gospodarczą w Niemczech. Niestety, znalazł się na poziomie 95,7 punktów, choć prognozowano, że w lipcu uplasuje się na pozycji 97,1 punktów. To mocny spadek względem czerwca, kiedy indeks osiągnął 97,5 punktów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Gospodarka Polski najsłabsza od dwóch lat

Gospodarka Polski ma się, co prawda, całkiem nieźle i cały czas rośnie, jednakże tempo tego wzrostu nie jest już tak dynamiczne, jak chociażby rok temu. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, tempo wzrostu gospodarczego Polski wyhamowało do poziomu z kwietnia 2017 roku. Oznacza to, że obecnie Polska ma najsłabszą gospodarkę spośród wszystkich wyników od kwietnia 2017 do lipca 2019.O sprawie czytamy na łamach Rzeczpospolitej, która podaje dane za Głównym Urzędem Statystycznym. Ten podał, iż wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI), którego oblicza się na podstawie ankiet wśród firm, spadł w lipcu. W siódmym miesiącu roku uplasował się na poziomie 101,1 punktów, kiedy jeszcze miesiąc wcześniej wykazywał wynik 101,8 punktów. Dziennik donosi, że to już kolejny, trzeci z rzędu spadek wskaźnika.

calendar-3073971 1920
22.03.2022 08:50 Data pewna w umowach cywilnych i gospodarczych

W kontekście sporządzania i zawierania umów często pojawia się określenie daty pewnej. Co ono oznacza i jakie konsekwencje płyną z użycia tej formy? Otóż mówiąc najprościej, data pewna to urzędowe poświadczenie daty, od którego może być uzależniona ważność umowy (czyli czynności prawnej) oraz jej określonych skutków. Opatrzenie dokumentu datą pewną informuje, że strony dokonały czynności prawnej najpóźniej w określonej dacie. W praktyce cała procedura polega na sporządzeniu pisma zawierającego oświadczenie woli stron, umieszczeniu na nim daty i potwierdzeniu tejże przez właściwą osobę urzędową, na przykład notariusza. Czynność prawna zyskuje zatem datę pewną od momentu urzędowego poświadczenia dokumentu. Data pewna może być zastrzeżona pod rygorem nieważności – jeżeli prawo wskazuje wymóg jej zastosowania, a nie umieszczono tej formy na dokumencie, wówczas umowa uznawana jest za nieważną. Stosuje się też zastrzeganie daty pewnej pod rygorem wywołania szczególnych skutków prawnych – w takim przypadku brak daty pewnej powoduje, że czynność prawna nie wywołuje skutków oczekiwanych przez strony. Urzędowe poświadczenie daty zachowuje skuteczność także względem osób, które nie uczestniczyły w dokonaniu danej czynności prawnej.

singapur flaga unsplash
05.03.2022 01:00 Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"

Singapur ogłosił w sobotę sankcje przeciwko Rosji, które obejmują cztery banki oraz zakaz eksportu elektroniki, komputerów i artykułów wojskowych. Jest to odpowiedź azjatyckiego centrum finansowego na niebezpieczny precedens Moskwy na Ukrainie.Jak zauważa Reuters maleńkie miasto-państwo, międzynarodowy hub żeglugowy, rzadko nakłada własne sankcje, ale oświadczyło, że nie pozwoli na eksport towarów, które mogłyby wyrządzić krzywdę lub podporządkować Ukraińców lub pomóc Rosji przeprowadzić cyberataki. – Nie możemy zaakceptować naruszenia przez rosyjski rząd suwerenności i integralności terytorialnej innego suwerennego państwa – stwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu, które nie podało ram czasowych, kiedy sankcje wejdą w życie. – Dla małego państwa, takiego jak Singapur, nie jest to teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens. Dlatego Singapur zdecydowanie potępił niesprowokowany atak Rosji – dodano w oświadczeniu.Stanowisko Singapuru przeciwko inwazji Rosji jest jak dotąd najsilniejsze w kraju Azji Południowo-Wschodniej. Sankcje obejmują również zakaz eksportu do Rosji elektroniki i sprzętu wojskowego. Transakcje w kryptowalutach zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wcześniej wobec Rosji. Ograniczenia zabraniają instytucjom finansowym Singapuru zawierania transakcji z publiczną spółką akcyjną VTB Bank (VTBR.MM) , The Corporation Bank for Development and Foreign Economic Affairs Vnesheconombank, Promsvyazbank Public Joint Stock Company i Bank Rossiya. Środki obejmują również kryptowaluty. Instytucjom finansowym zabrania się również zawierania transakcji i świadczenia usług ułatwiających pozyskiwanie funduszy dla rządu, banku centralnego lub podmiotów pod ich kontrolą w Rosji.

poland-ga9fc70be5 1920
19.02.2022 01:00 Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym – podało Ministerstwo Finansów.Eksperci docenili stabilność gospodarki i silne podstawy makroekonomiczne, jednak zwrócilili też uwagę na wysoką inflację i problemy dotyczące rządów PiS, które konfliktują nas z Komisją Europejską. Jednak tej informacji na marne szukać w komunikacie MF.Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc. Ministerstwo dodało, że podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe w przypadku utrzymującej się poprawy finansów zewnętrznych, w tym spadku wskaźnika zadłużenia zagranicznego netto kraju do PKB do poziomów zbliżonych dla krajów z oceną ratingową "A" lub w przypadku konsolidacji fiskalnej, prowadzącej do trwałego spadku relacji długu publicznego do PKB.

EN 01507131 0038 (1)
29.01.2022 01:00 Prezydent wnioskuje o drugą kadencję dla Adama Glapińskiego

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. To, czy obecny szef banku centralnego zostanie na stanowisku na drugą kadencję, zależy teraz od sejmowej większości. – Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. W zeszłym roku Adam Glapiński otrzymał specjalną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za utrzymanie stabilności systemu bankowego w trakcie pandemii i wciąż cieszy się dużym poparciem prezydenta. Pierwsza kadencja prezesa Adama Glapińskiego kończy się 21 czerwca 2022 roku. Rozpoczęła się sześć lat wcześniej. Zgodnie z Konstytucją, na stanowisko prezesa banku centralnego może być wybrana osoba, która zostanie zgłoszona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatura musi być następnie przyjęta przez Sejm. Prezes NBP może może być na stanowisku przez dwie kadencje.