Telewizja przejdzie rewolucję. Koniec naziemnej telewizji.
Pixabay, renateko
Autor Kamila Jeziorska - 22 Lutego 2021

Koniec telewizji naziemnej zbliża się wielkimi krokami. Niebawem zmiana sygnału

Telewizja naziemna przejdzie niedługo spory lifting, a to wszystko za sprawą zmiany standardu nadawania. Znane nam DVB-T zostanie zastąpione technologią DVB-T2/HEVC. Dla wielu Polaków może to oznaczać spory wydatek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest częstotliwość DVB-T2/HEVC i co umożliwi Polakom
  • Kiedy nastąpi przekształcenie
  • Ile procent Polaków korzysta tylko z telewizji naziemnej
  • Czemu przekształcenie standardu nadawania oznacza większy wydatek dla wielu Polaków

Telewizja z ogromnymi zmianami

Telewizja DVB-T, która na polskim rynku pojawiła się dziesięć lat temu oznaczała dla wielu prawdziwą rewolucję. Większość Polaków pożegnała się ze starymi odbiornikami telewizyjnymi oraz znanymi im antenami siatkowymi. Te powróciły, ale wzbogacone o nowe częstotliwości.

Okazuje się, że Polska telewizja przejdzie prawdziwą rewolucję już wiosną 2022 r. W tym artykule informowaliśmy o tym, czym dokładnie jest nowa częstotliwość DVB-T2/HEVC, która ma zastąpić znane nam DVB-T.

Nowa częstotliwość umożliwi nadawanie programów już nie w jakości HD, ale 4K. Co więcej, zwiększy się także ilość programów dla korzystających z telewizji naziemnej.

Niestety, ale nowe technologie oznaczają także spore wydatki, dla niektórych Polaków. Część odbiorników może nie być przystosowana do odbierania sygnału DVB-T2/HEVC, dlatego konieczna może być ich wymiana.

Telewizja będzie oznaczać wydatki

- Mniej więcej 1/3 gospodarstw domowych korzysta z telewizji naziemnej. Pozostali to abonenci telewizji kablowych i satelitarnych. I te osoby nie muszą się o nic martwić, bo dostarczenie odpowiedniego dekodera to obowiązek operatorów - mówi portalowi money.pl Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ekspert dodaje, że w tej 1/3, aż 3/4 nie posiada odbiornika przystosowanego do standardu DVB-T2/HEVC.

Według danych Nielsena, na które powołuje się "Rzeczpospolita" zaledwie 35 proc. Polaków korzysta tylko i wyłącznie z telewizji naziemnej. Liczba ta z roku na rok maleje. Dla porównania w 2018 r. było to 38 proc.

Eksperci wskazują, że po wprowadzeniu telewizji nadawanej w standardzie DVB-T2/HEVC ta liczba może wciąż maleć.

Co więcej, wciąż rośnie liczba odbierających telewizję przez internet. Część Polaków deklaruje nawet, że odbiornika telewizyjnego w domu nie posiada, a do wszystkiego wystarczają im platformy streamingowe.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News