Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Doskonałe informacje na temat najnowszej tarczy. Więcej Polaków otrzyma pieniądze
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:37

Doskonałe informacje na temat najnowszej tarczy. Więcej Polaków otrzyma pieniądze

Kto otrzyma pomoc w ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej
pixabay/Tomasz Supel

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto skorzysta z tarczy 6.0.

  • W jaki sposób rozszerzono wsparcie dla branży kuluralnej

  • Kto nie otrzyma pomocy

Kto skorzysta z tarczy?

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwana potocznie tarczą antykryzysową podobnie jak jej wcześniejsze odsłony oznacza wsparcie finansowe dla branż poszkodowanych wskutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

Rzadko kiedy można mówić w ostatnim czasie o owocnej współpracy Sejmu ze zdominowanym przez opozycję Senatem. Tym bardziej warto odnotować fakt takowej współpracy i co ważne skorzystają na niej wspomniane branże. Wszystko dlatego, że posłowie poparli wczoraj kilkadziesiąt poprawek Senatu do tarczy 6.0.

W konsekwencji wzrośnie – z 30 do 40 – liczba branż, które będą mogły otrzymać finansowe wsparcie ze strony państwa. Według szacunków cytowanego przez Polską Agencję Prasową wiceministra rozwoju Marka Niedużaka, rozszerzenie liczby branż spowoduje, że miesięczny koszt tarczy wyniesie ponad 4 mld zł.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy za sprawą zaakceptowanych przez posłów poprawek? Jak podaje PAP, będą to m.in. firmy działające w cateringu, firmy zajmujące się przewozem autokarowym, sprzedawcy detaliczni obuwia i wyrobów skórzanych w wyspecjalizowanych sklepach, jak również sprzedawcy wyrobów medycznych. Poparte zostały również poprawki dotyczące rozszerzenia pomocy na działalność związaną z postprodukcją filmów, ich dystrybucją, a także na przedsiębiorców związanych z produkcją nagrań muzycznych.

Sejm zgodził się również na rozszerzenie pomocy dla branży kulturalnej. Chodzi tu jak wyjaśnia PAP o przyznanie prawa do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego osobom nieposiadającym innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, uzyskującym przychód z działalności twórczej, artystycznej, technicznej wspomagającej produkcję audiowizualną lub produkcję i wystawianie wydarzeń artystycznych, usług w zakresie architektury i usług świadczonych na rzecz muzeów na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Posłowie zaakceptowali również wsparcie dla pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz dla pracowników muzeów.

Zadowolone z wczorajszej decyzji Sejmu będą również samorządy, gdyż posłowie zaakceptowali poprawki Senatu nadające prawo radom gmin do podjęcia uchwał, w których zwalniać one będą z podatku od nieruchomości budynki związane z działalnością gospodarczą, która przez COVID-19 utraciła płynność.

Kto nie otrzyma pomocy?

Nie wszystkie poprawki izby wyższej parlamentu zyskały jednak akceptację Sejmu. Posłowie jak podaje PAP nie poparli m.in. poprawek, których celem było rozszerzenie pomocy covidowej np. na część branży turystycznej (agentów i pośredników), sprzedawców sprzętu telekomunikacyjnego, kwiaciarni, czy agencji reklamowych.

Posłowie nie zgodzili się również na poprawkę, która umożliwiłaby sprzedaż przez internet napojów alkoholowych (do 18 proc.) przez mikroprzedsiębiorców oraz małe i średnie firmy na podstawie umowy zawieranej przez internet.

Po przyjęciu przez Sejm nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw trafi teraz do podpisu prezydenta.