Wiemy kto otrzyma pomoc finansową z tarczy 2.0.
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 27 Listopada 2020

Już pewne, nadchodzi nowa pomoc dla Polaków. Wiadomo już, kto otrzyma pieniądze

W czwartek odbyła się konferencja prasowa rządu poświęcona tzw. tarczy 2.0., czyli pomocy finansowej dla firm poszkodowanych wskutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawiursa. Wiadomo już, które branże będą mogły liczyć na wsparcie. Z danych przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że wartość tarczy finansowej 2.0. to ok. 40 mld zł.

Dla kogo tarcza 2.0.?

- Państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – podkreślał podczas zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Konferencja szefa rządu poświęcona była prezentacji tzw. tarczy 2.0., czyli pomocy finansowej dla branż poszkodowanych wskutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w naszym kraju.

Z wyliczeń przedstawionych podczas konferencji przez premiera wynika, że wartość tarczy finansowej 2.0. to ok. 35-40 mld zł. Z pomocy będzie mogło skorzystać blisko 40 branż.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że beneficjentami tarczy 2.0. będą m.in. sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach; sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach; sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach; przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych; hotele i podobne obiekty zakwaterowania; obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania; restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne; ruchome placówki gastronomiczne; czy pozostała usługowa działalność gastronomiczna.

Ponadto z tarczy będzie mogła skorzystać również m.in. branża filmowa i rozrywkowa, turystyczna, ale też działalność obiektów kulturalnych, działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki, czy działalność pokojów zagadek.

Niemcy szykują się do masowego szczepienia. Zapraszają też PolakówNiemcy szykują się do masowego szczepienia. Zapraszają też PolakówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

W sumie branż, które będą mogły skorzystać z tarczy 2.0. jest 38, ale jak wyjaśniał obecny na konferencji szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, lista ta może zostać wydłużona. Taką możliwość daje wniosek notyfikacyjny skierowany do Komisji Europejskiej. Polska jak podkreślił prezes PFR już z takim wnioskiem do KE się zwróciła.

Z danych przedstawionych podczas konferencji przez premiera wynika, że na największą pomoc w ramach tarczy 2.0. będą mogły liczyć średnie i duże firmy na których wsparcie przeznaczono od 25 do 27 mld zł. Dla małych firm przewidziano w sumie ok. 5 mld zł pomocy, zaś dla mikrofirm ok. 3 mld zł.

Szef rządu wyjaśniał, że wśród instrumentów wsparcia dla firm znajdą się m.in. znane z wcześniejszych edycji tarcz bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, postojowe, świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także zwolnienia ze składek na ZUS.

Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiObostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawialiCzytaj dalej

Od kiedy i do kiedy pomoc?

Pytany o to od kiedy firmy będą mogły korzystać z oferowanego wsparcia, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że taka możliwość pojawi się „już w najbliższych dniach”. Pojawiło się również pytanie ze strony dziennikarzy o to do kiedy, taka pomoc będzie istniała. Szef rządu nie wykluczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba to nawet do wiosny przyszłego roku.

- Pozostawiam ten termin otwartym. Z jednej strony nie wiemy, jakie będą skutki, jak długotrwały będzie atak wirusa na gospodarkę. Wolę, by przedsiębiorcy wiedzieli, że jeżeli pomoc będzie konieczna również w styczniu, lutym, marcu to ona również będzie dostępna - powiedział podczas czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwemPlanujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ NA NASZYCH SERWISACH:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News