Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tanie zakupy na Wielkanoc? Polacy mają na to zaskakujący sposób
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.03.2024 16:09

Tanie zakupy na Wielkanoc? Polacy mają na to zaskakujący sposób

sklep, zakupy, kasa samoobsługowa
Fot.: materiały własne redakcji

Polacy mają sprytny plan na oszczędności na Wielkanoc. Wizyta w sklepie to nie tylko szukanie promocji. Część osób stawia również na inne rozwiązanie, które pozwoli na zostawienie w portfelu większej ilości pieniędzy. Mowa o skorzystaniu z opcji “last minute”.

Zakupy na Wielkanoc 2024

Wielkanoc 2024 już za parę dni. Polacy zajmują się obecnie dwoma kwestiami związanymi ze świętami: jaka będzie pogoda oraz jak zaoszczędzić na zakupach. Część klientów odkłada zakupy na ostatnią chwilę i nie jest to przypadek, a specjalny plan.

Wielkanocne zakupy “last minute” wybiera coraz więcej Polaków. Powodem są promocje i działania sklepów, które chcąc pozbyć się wielkanocnego asortymentu, przeceniają już wcześniej objęte promocją produkty. Dane nie kłamią.

Wydał 10 zł na zdrapkę, zgarnął fortunę. Rekordowa wygrana w Lotto

Polacy mają stabilne przyzwyczajenia zakupowe

W raporcie pt. “Świąteczne zakupy Polaków 2024” przeprowadzonym przez Grupę BLIX i Proxi.cloud dane jasno wskazują, że tylko 22,7 proc. klientów planowało zrobić zakupy wielkanocne na dwa tygodnie przed świętami. Zdecydowanie więcej osób zaplanowało wizyty w sklepach na tydzień przed Wielkanocą. Mowa aż o 29,7 proc. Polaków.

ZOBACZ: Podwyżki o 1000 zł dla około 190 tysięcy osób. Pieniądze trafią do portfeli już w lipcu

- Polacy najczęściej robią zakupy na tydzień przed świętami, gdyż dużą część z nich stanowią artykuły świeże, takie jak owoce, warzywa czy mięso. Natomiast nie każdy ma czas na wizyty w sklepach w środku Wielkiego Tygodnia, gdy z dużym prawdopodobieństwem można utknąć w długiej kolejce do kasy. Oprócz świeżości art. spożywczych dla klientów liczą się promocje i okazje przedświąteczne, które pomagają im oszczędzić na zakupach. I właśnie w tym okresie, dokładnie tydzień przed świętami, widzieliśmy już zwiększone zainteresowanie ofertami z gazetek promocyjnych - przekazał Marcin Lenkiewicz, który jest jednym ze współautorów raportu badającego zakupowe plany Polaków.

Niektórzy przed Wielkanocą szukają nie tylko promocji

Z roku na rok rośnie jednak grupa osób, które na zakupy świąteczne wybierają się dosłownie w ostatniej chwili. W Wielką Sobotę (30.03) sklepy nie będą otwarte cały dzień. Biedronka potwierdziła już zmiany godzin otwarcia swoich placówek w całym kraju. Łowcy promocji liczą na to, że sklepy nie chcąc po Wielkanocy trzymać na magazynach czekoladowych zajęcy oraz kilogramów pomarańczy, znacząco obniżą cenę tych produktów.

ZOBACZ: To koniec darmowego Blika. Pierwszy bank wprowadza dodatkowe opłaty

W raporcie Grupy BLIX i Proxi.cloud aż 21,8 proc. klientów planuje odwiedzić sklepy i robić wielkanocne zakupy w ostatnich dniach przed świętami, lub nawet w samą Wielką Sobotę. Niemniej największych promocji i wyprzedaży należy spodziewać się tuż po Wielkanocy. Trzeba jednak pamiętać, iż od 1 kwietnia 2024 r. zniesiony zostaje 0 VAT na żywność.

Źródło: radiozet.pl