Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ile zapłacimy za zakupy na Wielkanoc? Są wyliczenia ekspertów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.03.2024 18:16

Ile zapłacimy za zakupy na Wielkanoc? Są wyliczenia ekspertów

Sklep, koszyk, żywność
Fot. Pixabay/Emilia_Baczynska, materiały własne

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W czasie przedświątecznym Polacy wybierają się na zakupy po wszystkie produkty niezbędne do przygotowania wielkanocnych potraw. Eksperci przedstawili swoje prognozy dotyczące cen w sklepach, które będą obowiązywały tuż przed świętami. 

Zerowa stawka VAT na żywność nie zostanie przedłużona

Zerowy VAT na żywność został wprowadzony na początku lutego 2022 roku, z powodu rekordowo wysokiego poziomu inflacji. Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów poinformowało, że rozwiązanie nie zostanie przedłużone i tarcza antyinflacyjna wkrótce wygaśnie. 

Od 1 kwietnia wróci 5 proc. stawka VAT na żywność, co powinno spowodować wzrost cen produktów spożywczych. Jak się jednak okazuje, ta kwestia wcale nie jest tak oczywista. Dyskonty, takie jak Aldi czy Lidl zapowiedziały już, że spora część ich produktów wcale nie zdrożeje na początku kwietnia.

Dostaniesz nawet 822 zł. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Polacy będą musieli wydać więcej na Wielkanoc?

Ekonomiści banku BNP Paribas przedstawili swoje prognozy związane z cenami produktów spożywczych przed Wielkanocą. Jak się okazuje, zakupy prawdopodobnie będą tańsze, choć niektóre produkty mocno zdrożeją. Mimo to, ceny i tak będą niższe niż rok temu, a to między innymi dlatego, że poziom inflacji spada. 

Specjaliści cytowani przez “Interię Biznes” podają, że największych spadków cen możemy spodziewać się w przypadku produktów zbożowych, tłuszczów roślinnych i cukru. Jeśli chodzi o ten ostatni artykuł, to zapłacimy za niego nawet o 20 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Również ceny mleka i jaj mają być mniejsze. 

Te produkty przed świętami zdrożeją

Choć za wiele produktów zapłacimy mniej niż w zeszłym roku, to są też takie artykuły spożywcze, które będą nieco droższe. To między innymi wędliny, na które trzeba będzie wydać przed Wielkanocą o kilka procent więcej. Największy wzrost cen będzie można jednak zaobserwować w przypadku produktów, które zawierają kakao. Wszystko to dlatego, że najwięksi producenci zmniejszyli jego produkcję przez niekorzystne warunki pogodowe. W związku z tym tuż przed świętami ceny są o ponad 10 proc. wyższe niż rok temu.

Zobacz także: To już pewne. Wiadomo, ile wyniesie 13. emerytura. Znamy daty wypłat