BiznesINFO.pl > Handel > Ta spółka trafiła na czarną listę rządu przez powiązania z Rosją. Teraz Szwajcarzy chcą ją sprzedać
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 11.01.2023 14:43

Ta spółka trafiła na czarną listę rządu przez powiązania z Rosją. Teraz Szwajcarzy chcą ją sprzedać

flaga-szwajcaria-biznesinfo
Pixabay

Szwajcarski Medmix poinformował na swojej stronie internetowej, że zamierza sprzedać swoją polską spółkę, która znajduje się na czarnej liście Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Jak przypomina Puls Biznesu, trafiła tam przez powiązania z rosyjskim oligarchą Wiktorem Wekselbergiem.

Szwajcaria chce odsprzedać polski Medmix

Szwajcarski koncern podjął decyzję o uruchomieniu negocjacji w sprawie sprzedaży polskiej spółki zajmującej się produkcją płynów i akcesoriów medycznych. Niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie Medmix Polska, mieszczący się we Wrocławiu, trafił na czarną listę MSWiA.

Powód? Powiązania firmy z Wiktorem Wekselbergiem, związanym zarówno z obecnym, jak i byłym prezydentem Rosji. USA uznało go za kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova.

Nałożenie sankcji na spółkę MEDMIX POLAND sp. z o.o. przyczyni się do bezpośredniego zmniejszenia zysków wymienionej firmy, a tym samym bezpośrednio wpłynie na ograniczenie funduszy transferowanych do podmiotów nadrzędnych z grupy SULZER powiązanych z rosyjskim oligarchą — czytamy na stronie MSWiA.

W konsekwencji wpisania na czarną listę działalność wrocławskiego zakładu wstrzymano i właśnie to jest powodem zamiaru jego sprzedaży przez Szwajcarów.

Szczegółową listę osób i podmiotów objętych sankcjami można znaleźć na stronie internetowej MSWiA.

Polecane