Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 12.03.2020. Epidemia koronawirusa w Polsce. Zamknieta szkola podstawowa nr 103 w Warszawie.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Maja 2020

Już od poniedziałku kolejne zmiany w szkołach. Obciążenie będzie podwójne, nie wszyscy dadzą radę

Szkoły podstawowe będą organizować w poniedziałku zajęcia dla klas 1-3 i konsultacje dla ósmoklasistów. Tydzień później mają ruszyć konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pomimo otwarcia szkół nauka dalej będzie odbywać się w trybie zdalnym.

Szkoły otwarte. Obciążenie będzie podwójne

Otwarcie szkoły w trakcie epidemii koronawirusa to duże wyzwanie logistyczne. W ostatnim czasie dyrektorzy szkół sprawdzali, ile uczniów może pojawić się w szkole i opracowali procedury. Ale na razie większość uczniów klas 1-3 ma pozostać w domach. Ale nauczyciele nie będą narzekać na brak pracy. PAP zapytała przedstawicieli oświaty, co sądzą o obecnej sytuacji.

To jest bardzo duże wyzwanie. Obciążenie dla nauczycieli będzie podwójne, bo trzeba będzie zająć się dziećmi w szkole, pilnować bezpieczeństwa i zachowania dystansu, a jednocześnie zapewnić dostęp do szkoły dzieciom, które pozostaną w domach - mówi cytowany przez bankier.pl Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
I dodaje, że z całą pewnością jest to zadanie, które przekracza wszelkie możliwe formy zatrudnienia.

Największe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromNajwiększe miasta świata. Aż trudno wyobrazić sobie ich ogromCzytaj dalej

Otwarcie szkoły już teraz to spore ryzyko

Szkoły będą pracować w określonym reżimie sanitarnym. Specjalne reguły opracowały ministerstwa edukacji, zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Zgodnie z wytycznymi, wszyscy pracownicy szkoły muszą być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Do kiedy będziemy nosili maseczki? Czekają nas niespodziewane zmiany

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata przekazał PAP, że jeśli środki ochrony indywidualnej nie zostaną zapewnione, to nauczyciele z jego związku nie będą pracować.

- Moim zdaniem te wszystkie ruchy ze strony ministerstwa edukacji w tym roku szkolnym są przedwczesne i zbędne. Trzeba było prowadzić do końca naukę zdalną, a nie ryzykować tendencją wzrostową epidemii - powiedział cytowany przez bankier.pl Wittkowicz.

Jego zdaniem szkoły zostały zbyt późno poinformowane o wznowieniu zajęć stacjonarnych. - Najpierw powinny być opracowane szczegółowe procedury, powinno być też więcej czasu na przygotowanie się. To jest tak rzucane, żeby same samorządy, dyrektorzy i nauczyciele sobie rozwiązali ten problem, który będą mieli - skomentował decyzję Wittkowicz.

Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?Czytaj dalej

Czy szkoła będzie bezpieczna?

Poza tym - jak twierdzi szef związku - jest dużo wątpliwości w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno uczniom, jak i pracownikom szkół. Nie wiadomo przecież, czy uczniowie lub nauczyciele są zdrowi. Jego zdaniem wszyscy powinni przejść testy, a nauczyciele powyżej 55. roku życia nie powinni brać udziału w zajęciach stacjonarnych.

A Marek Pleśniar dodaje, że wielu pracowników oświaty bardzo się boi powrotu do szkoły, ponieważ zostali wystraszeni. - Przecież wszyscy chodzimy w maskach, na ulicy, w sklepach. I nagle w szkołach będą dzieci bez masek, podczas gdy na ulicy z rodzicami te same dzieci od 4 roku życia chodzą w maskach. Ludzie są wystraszeni i ja się im nie dziwię, bo jest to niezgodne z tym, co przez dwa miesiące wdrażaliśmy w społeczeństwie - zwraca uwagę cytowany przez bankier.pl Marek Pleśniar.

Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Jedna z chorób, którą możemy odziedziczyć. Czym jest anemia sierpowata?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać
Kwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieKwota wolna od podatku 2020. Próg uległ zmianieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News