BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Szczepienia przyspieszają, a rząd wprost przeciwnie. Wciąż nie ma kluczowej ustawy

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Szczepienia w Polsce nabierają tempa - coraz więcej osób chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Rząd obiecywał pieniądze w ramach funduszu kompensacyjnego, a tymczasem odsuwa ustawę w czasie. Czy Polacy z poważnymi powikłaniami poszczepiennymi mają szansę zobaczyć pieniądze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja z ustawą o kompensatach za powikłania poszczepienne

  • Co o możliwości uchwalenia sądzą eksperci

  • Dlaczego ustawa jest potrzebna

Szczepienia ruszyły pełną parą

Program szczepień przeciwko koronawirusowi nabiera ogromnego tempa. Rząd zmienił taktykę przyjmowania szczepionek, a rejestrować się mogą coraz młodsze roczniki. Liczby szokują, ponieważ w kraju podano już prawie 12 mln szczepionek na COVID-19, a zgłoszono ponad 7 tys. powikłań poszczepiennych.

Rząd o utworzeniu funduszu kompensacyjnego mówi od 2020 r., a 18 stycznia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy zakładający jego utworzenie. W dniu 9 kwietnia konsultacje społeczne się rozpoczęły, trwały dwa tygodnie, a do tej pory nie ma żadnych szczegółów z tym związanych.

"Rzeczpospolita" informuje, że zapytań i uwag odnośnie projektu wpłynęło bardzo dużo. Co więcej, projekt budzi emocje nie tylko w społeczeństwie, ale również na szczeblu władzy. Swoje uwagi zgłosiło większość resortów, a nie tylko ministerstwo finansów.

Coraz więcej pacjentów jest zainteresowanych pieniędzmi z funduszu kompensacyjnego, a prawnicy mają na głowie coraz więcej takich spraw. Jolanta Budzowska, radca prawny i pełnomocnik poszkodowanych pacjentów w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że obecne tempo prac legislacyjnych nie pozwoli na wprowadzenie przepisów jesienią.

Szczepienia idą ja burza, a pieniędzy brak

Monika Kwiatkowska, radca prawny w rozmowie z portalem prawo.pl podkreśla, że ta ustawa powinna zostać uchwalona jak najszybciej, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Polski. Dodaje, że medialne doniesienia o powikłaniach poszczepiennych nie napawają optymizmem Polaków, a wręcz przeciwnie - zniechęcają ich.

Tłumaczy, że dzięki ustawie wprowadzającej fundusz kompensacyjny Polacy mogliby uniknąć dochodzenia swoich praw na drodze procesu i kwestii cywilnoprawnej. Wskazuje, że regulacja, choć pełna niedociągnięć, powinna zacząć obowiązywać jak najszybciej.

Luki w ustawie o funduszu kompensacyjnym obejmują kilka obszarów. Prawo.pl zauważa, że termin składania wniosków o przyznanie pieniędzy za szczepienia wykonane po 26 grudnia 2020 r., a przed dniem wejścia w życie ustawy, upływa z 30 września 2022 r. Wynika zatem, że część Polaków nie załapie się na fundusz. Dodatkowo, pieniądze nie przysługują także bliskim.

Kolejną kwestią rodzącą problemy jest ta dotycząca udowodnienia skutków związanych z powikłaniami poszczepiennymi. Poszkodowani będą musieli wykazać związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniem, a powikłaniami, a ostateczną decyzję wyda Zespół do Spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych i ma na to 60 dni - tłumaczy prawo.pl.

Utworzenie funduszu kompensacyjnego ułatwiłoby i uprościłoby drogę postępowania odszkodowawczego. Na razie mamy coraz więcej zaszczepionych osób, które nie mają żadnego zabezpieczenia ze strony państwa.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się
z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >