Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.12.2022 21:52

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek
Domena publiczna

Prognozy dochodów rolników w najbliższej przyszłości nie pozostawiają złudzeń. Koniunktura w rolnictwie, zdaniem Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, uległa pogorszeniu.

Tak jak zwykle o tej porze roku, koniunktura w rolnictwie uległa pogorszeniu. Nie powinno to dziwić, ale w szerszym ujęciu problem jest duży - jak podaje portal Interia.pl, sytuacja stale się pogarsza już od 1,5 roku.

Według danych Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, w IV kwartale wskaźnik koniunktury spadł o 3,9 pkt w porównaniu z poprzednim kwartałem. Obecnie wynosi on -20,8 pkt. Jest on jednak niższy od zeszłorocznej wartości z IV kwartału o 9,1 pkt.

Zła sytuacja finansowa rolników

Instytut podaje, że przyczyn takiego spadku jest kilka. Rolnicy przede wszystkim przewidują, że w następnym kwartale ich sytuacja finansowa ulegnie znacznemu pogorszeniu. Stąd też mniejsze zakupy nawozów sztucznych i środków ochrony roślin.

Spadła również sprzedaż maszyn rolniczych i urządzeń do wysokości. Wszystkie kategorie zakupowe osiągnęły poziom najniższy od 20 lat.

Tylko co dziesiąty rolnik jest optymistyczny

Rolnicy nie chcą także zaciągać kredytów w celu sfinansowania produkcji. To wszystko daje najniższe saldo prognostyczne dot. oszczędności od 1999 roku.

IRG SGH podał również, że pozytywnie o przyszłości pod kątem sytuacji ekonomicznej wypowiada się tylko co dziesiąte gospodarstwo rolne. W efekcie, obecna sytuacja w polskim rolnictwie nie jest o wiele lepsza niż pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.

Tagi: rolnictwo