BiznesINFO.pl > Praca > Systemy motywowania pracowników
Hylla Jan
Hylla Jan 22.03.2022 08:49

Systemy motywowania pracowników

startup-593341 1920
https://pixabay.com/pl/photos/starcie-uruchomienie-ludzie-593341/

Najlepsi pracownicy to ci, którym z jakichś powodów zależy na jak najlepszym wykonywaniu swojej pracy. Powody mogą być bardzo różne, w zależności od charakteru pracownika. Jak zadbać o najwyższy możliwy poziom motywacji zespołu?

 

Czym jest system motywacyjny?

Ciężko wyodrębnić jedną spójną definicję systemu motywacyjnego, niemniej jednak, za system motywacyjny możemy uznać zbiór powiązanych ze sobą narzędzi, reguł i procesów, których celem jest wzrost efektywności pracy pracowników, metody uzyskania wzrostu mogą być różne w zależności od tego, jak organizacja rozłoży punkty nacisku w wewnętrznym systemie motywacyjnym. Niemniej jednak, dużą rolą systemu motywacyjnego jest stworzenie poczucia, że cele indywidualne pracownika są tożsame z celami przedsiębiorstwa, lub chociaż pracownik uznał, że cele przedsiębiorstwa są bardziej istotne niż osobiste ambicje (jeśli ich realizacja nie przynosi skutków pozytywnych dla organizacji).

Co daje wprowadzenie systemu motywacyjnego w organizacji?

Każda organizacja/firma/przedsiębiorstwo istnieje w określonym celu. Jeśli nie rozmawiamy o fundacjach non-profit, to możemy założyć, że prawdopodobnie istnieje po to, by zarabiać na swoim istnieniu. Oczywiście misja firmy może stanowić np. ułatwienie internautom porównania cen produktów w istniejących sklepach. Ale twórca takiej porównywarki zakłada, że ruch, jaki wygenerują klienci, stworzy dochody. Żeby organizacja generowała dochody – musi spełniać pewne strategiczne cele, a te spełnia, mówiąc literacko – rękoma swoich pracowników. Wprowadzenie systemu motywacyjnego w organizacji ma w założeniu przełożyć się na zwiększenie zaangażowania pracowników, a to ma mieć przełożenie na osiąganie celów przez organizację.

Rodzaje systemów motywacyjnych

Systemy motywowania pracowników można podzielić na kilka sposobów lub klasyfikować je według różnego klucza. System motywacyjny może być uzależniony od wyników, stażu pracy etc. choć z punktu widzenia pracownika, największe znaczenie ma to, jakie benefity dany system oferuje. W tym miejscu dochodzimy do sedna (z punktu widzenia pracownika), czyli co oferuje system motywacyjny w danym przedsiębiorstwie. Co do zasady, benefity zawarte w systemie motywacyjnym mogą być płacowe i pozapłacowe.

Polecane