BiznesINFO.pl
Policja rozdaje mandaty

Piotr Molecki/East News

Święta nadchodzą, mandaty przyszły wcześniej. Kilka tysięcy zaledwie w dobę

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Choć zakazu przemieszczania się i godziny policyjnej podczas tegorocznej Wielkanocy nie ma, należy przestrzegać innych wprowadzonych w ostatnim czasie przez rząd obostrzeń. Inaczej trzeba liczyć się z mandatem. Tylko minionej doby policja wystawiła ponad

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tylko wczoraj policja wystawiła ponad 6,5 tys. mandatów za brak maseczki

  • Ile takich mandatów wystawiono w ostatnim roku

  • Jakie jeszcze kontrole prowadzi policja

Nie przestrzegasz obostrzeń, licz się z mandatem

Tegoroczna Wielkanoc w odróżnieniu od tej sprzed roku, a także od ostatniego sylwestra upłynie bez zakazu przemieszczania się i godziny policyjnej. Oficjalnie ogłosił to w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Tym samym rząd nie posłuchał swoich doradców z prof. Andrzejem Horbanem na czele, który był zwolennikiem wprowadzenia takiego zakazu. Z informacji dziennikarzy RMF FM wynikało, że opcja zaostrzenia restrykcji – co wiązałoby się z zakazem przemieszczania się i godziną policyjną – wchodziła w grę, gdyby w tym tygodniu przekroczono granicę 40 tys. zakażeń dziennie. Tak się jednak nie stało.

Obowiązuje jednak wiele innych obostrzeń, a nad ich przestrzeganiem czuwa policja. Mundurowi kontrolują m.in. czy Polacy noszą maseczki (od ponad miesiąca są one obowiązkowym nakryciem twarzy, nie można już czynić tego za pomocą szalika czy przyłbicy), a także czy restrykcji przestrzegają obiekty, których działalność w ostatnich miesiącach ograniczono jak np. lokale gastronomiczne, czy siłownie.

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka poinformował, że od początku wprowadzenia obostrzeń, czyli już od ponad roku, policja przeprowadziła niemal 3,6 mln kontroli w zakresie ich przestrzegania.

Tylko w przypadku kontroli zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych (w drugiej połowie kwietnia minie rok od czasu wprowadzenia tego obowiązku), zakończyły się one w 397,5 tys. przypadków mandatami. W 252 tys. przypadków kontrola jak podaje Polska Agencja Prasowa zakończyła się pouczeniem, a w przypadku 57,5 tys. osób policja skierowała wnioski o ukaranie do sądu.

Porównajmy te statystyki z danymi, jakie na początku roku otrzymała od rzecznika prasowego Komendy Głównej Policji redakcja Biznes Info.

- Policjanci od początku działań związanych z walką z pandemią na osoby, które nie stosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa nałożyli ponad 218 tys. mandatów. W tym okresie zastosowano również 213 tys. pouczeń. W ponad 35 tys. przypadków policjanci byli zmuszeni do skierowania wniosków o ukaranie do sądu – informował naszą redakcję inspektor Mariusz Ciarka.

W ciągu trzech miesięcy przybyło prawie 150 tys. mandatów

To oznacza, że w ciągu niespełna trzech miesięcy funkcjonariusze wystawili prawie 150 tys. mandatów za brak zasłonięcia twarzy. Pouczeń przybyło niemal 40 tys., zaś wniosków o ukaranie do sądu nieco ponad 20 tys.

Tylko wczoraj policja - jak podaje PAP - wystawiła w związku z brakiem maseczki 6535 mandatów. Pouczeń było niespełna 2500, zaś wniosków do sadu – 748. Dwa tygodnie temu, w pierwszy wiosenny weekend, gdy lockdown objął całą Polskę (wcześnie obowiązywał tylko w czterech województwach) mandatów było prawie 5 tys., pouczeń – 1100, a wniosków o ukaranie do sądu prawie tysiąc.

Policja informuje również, że ostatniej doby przeprowadziła kontrolę ponad 3 tys. środków transportu publicznego, sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób, a także zakrywania nosa i ust maseczką. Skontrolowano również ponad 10,5 tys. obiektów handlowych, jak również  1671 siłowni i klubów fitness, prawie 1500 restauracji, 574 obiekty świadczące usługi hotelarskie, a także 131 miejsc organizacji wesel i niemal 80 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki.

Rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji poinformował, że do zadań związanych ze zwalczaniem Covid-19 kierowanych jest ok. 20 tys. funkcjonariuszy. Poza wyżej wymienionymi działaniami kontrolują oni również osoby przebywające na kwarantannie. Dotychczas takich kontroli przeprowadzono ponad 62 mln, tylko wczoraj było ich niemal 450 tys.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >