BiznesINFO.pl

Flickr.com/Narodowy Bank Polski

Istotne zmiany w 500 plus w 2020 roku. Resort wydał ważny komunikat

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Świadczenie bez formalności to najnowsza zmiana, jaka zachodzi w 500+. Do tej pory to 1 lipca był ważną datą dla wielu rodzin - do tego dnia trzeba było składać wnioski o objęcie świadczeniem z programu Rodzina 500+. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniało, że w tym roku nie ma konieczności składania podania o świadczenie, wpadnie ono automatycznie na konta bankowe rodziców. 

Świadczenie przedłużone

500 plus jest kluczowym programem mającym uratować Polskę przed katastrofą demograficzną. Rząd Prawa i Sprawiedliwości szedł z hasłem 500+ do wyborów i to dzięki niemu wygrał. Obecnie temat znów jest podnoszony w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda podczas niemal każdego spotkania zaznacza, że jest gwarantem świadczenia 500 plus. Program funkcjonuje od 4 lat. Do połowy 2019 roku na ten cel wypłacono aż 67 miliardów złotych. Koszta wypłat świadczenia, a także obsługi ponoszą wszyscy podatnicy.

Minister Marlena Maląg poinformowała na konferencji prasowej, że wszystkie dokumenty złożone w poprzednim roku zachowują swoją ważność. Nie ma potrzeby składania nowego wniosku o świadczenie 500+. Ministerstwo podkreśla, że 1 lipca był do tej pory ważną datą dla polskich rodzin, jednak w tym roku nastąpiło znaczne usprawnienie w programie. Wnioski z 2019 roku automatycznie zachowują swoją ważność aż do 31 maja 2021 roku.

Kto może ubiegać się o świadczenie 500 plus?

Wnioski muszą złożyć rodziny, które dopiero co powitały na świecie swoje pociechy. Podania o świadczenie można składać za pośrednictwem platformy [email protected] lub Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo bankowości elektronicznej. Ponowne wnioski trzeba będzie złożyć dopiero przed 31 maja 2021 roku. - Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia 2021 roku. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach  – zapewnia minister Maląg cytowana przez Radio ZET.

O świadczenie mogą ubiegać się rodzice, prawni opiekunowie lub dyrektorzy placówek pomocy społecznej. Od dwóch lat świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko. Wypłacane jest bezpośrednio z budżetu państwa przez samorządy w ramach dotacji celowej.

Tagi:

500 plusświadczenia socjalne

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >