Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Istotne zmiany w 500 plus w 2020 roku. Resort wydał ważny komunikat
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 25.06.2020 02:00

Istotne zmiany w 500 plus w 2020 roku. Resort wydał ważny komunikat

Świadczenie 500+ po nowemu
Flickr.com/Narodowy Bank Polski

Świadczenie bez formalności to najnowsza zmiana, jaka zachodzi w 500+. Do tej pory to 1 lipca był ważną datą dla wielu rodzin - do tego dnia trzeba było składać wnioski o objęcie świadczeniem z programu Rodzina 500+. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniało, że w tym roku nie ma konieczności składania podania o świadczenie, wpadnie ono automatycznie na konta bankowe rodziców. 

Świadczenie przedłużone

500 plus jest kluczowym programem mającym uratować Polskę przed katastrofą demograficzną. Rząd Prawa i Sprawiedliwości szedł z hasłem 500+ do wyborów i to dzięki niemu wygrał. Obecnie temat znów jest podnoszony w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda podczas niemal każdego spotkania zaznacza, że jest gwarantem świadczenia 500 plus. Program funkcjonuje od 4 lat. Do połowy 2019 roku na ten cel wypłacono aż 67 miliardów złotych. Koszta wypłat świadczenia, a także obsługi ponoszą wszyscy podatnicy.

Minister Marlena Maląg poinformowała na konferencji prasowej, że wszystkie dokumenty złożone w poprzednim roku zachowują swoją ważność. Nie ma potrzeby składania nowego wniosku o świadczenie 500+. Ministerstwo podkreśla, że 1 lipca był do tej pory ważną datą dla polskich rodzin, jednak w tym roku nastąpiło znaczne usprawnienie w programie. Wnioski z 2019 roku automatycznie zachowują swoją ważność aż do 31 maja 2021 roku.

Kto może ubiegać się o świadczenie 500 plus?

Wnioski muszą złożyć rodziny, które dopiero co powitały na świecie swoje pociechy. Podania o świadczenie można składać za pośrednictwem platformy Emp@tia lub Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo bankowości elektronicznej. Ponowne wnioski trzeba będzie złożyć dopiero przed 31 maja 2021 roku. - Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia 2021 roku. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach  – zapewnia minister Maląg cytowana przez Radio ZET.

O świadczenie mogą ubiegać się rodzice, prawni opiekunowie lub dyrektorzy placówek pomocy społecznej. Od dwóch lat świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko. Wypłacane jest bezpośrednio z budżetu państwa przez samorządy w ramach dotacji celowej.