Strajk nauczycieli możliwy już w połowie września
wikimedia.org/Cybularz
Autor Przemysław Terlecki - 26 Sierpnia 2019

Broniarz: Decyzja o strajku nauczycieli już w połowie września

Strajk nauczycieli, który wstrząsnął Polską w kwietniu tego roku, może być niebawem kontynuowany. Jak podaje Sławomir Broniarz, ZNP zadecyduje niebawem. Najpierw jednak przeprowadzać będzie w szkołach sondaż na temat strajku.

Strajk nauczycieli będzie prawdopodobnie kontynuowany już niebawem. W połowie września decyzję o tym, czy nauczyciele wrócą do strajkowania i w jakiej formie, podjąć na Związek Nauczycielstwa Polskiego. Najpierw jednak, od początku do połowy września, w szkołach ZNP planuje przeprowadzenie sondażu, który wskazać ma podejście do sprawy samych nauczycieli.

Taką decyzję podjęto podczas obrad Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Szef ZNP, Sławomir Broniarz, mówił podczas spotkania o tym, że nauczyciele są gotowi do "podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych". Jak bowiem podkreślił Broniarz, to, co dzieje się z polityką edukacyjną i co zostało obiecane przez nowego szefa resortu edukacji, nie wyczerpuje oczekiwań nauczycieli.

To, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, to, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji absolutnie nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Wciąż nie zrealizowano głównego celu strajku, czyli 30-procentowej podwyżki płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. O to w dalszym ciągu się upominamy i z takim przesłaniem idziemy do nauczycieli - mówił Broniarz.

Strajk nauczycieli możliwy już w połowie września

Od 1 do 15 września w szkołach przeprowadzony zostanie sondaż z kilkoma pytaniami. Ten ma wskazać, jakie są prawdziwe nastroje wśród nauczycieli, czy są chętni do udziału w akcji protestacyjnej i jaką formę miałby mieć nowy strajk nauczycieli. Następnie, jak powiedział Broniarz, "Prezydium Zarządu Głównego podsumuje tę dwutygodniową kampanię i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu".

Szef ZNP podkreślił także, jakie są główne postulaty nauczycieli. Zaznaczył, że to m.in. mniej biurokracji, więcej autonomii, niezależności, a także zaufania do nauczyciela. Ocenił, że kadra nauczycielska w Polsce jest naprawdę mocna, ale jej problemem jest rosnąca bieda w sektorze.

Polska edukacja należy do najlepszych w Europie, mamy bardzo dobrych nauczycieli, bardzo odpowiedzialnych pracowników niebędących nauczycielami, ale mamy także taką grupę zawodową, która jest silnie spauperyzowana i która wymaga wzrostu płac. Bo wszystko w szkole zaczyna się od dobrego nauczyciela - podsumował Broniarz.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News