Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Staż - czym jest i jakie daje korzyści?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 27.05.2021 02:00

Staż - czym jest i jakie daje korzyści?

workplace-1245776 640
https://pixabay.com/photos/workplace-team-business-meeting-1245776/

Staż to doskonały sposób na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, które ułatwi zdobycie zatrudnienia w wymarzonej pracy. Warto wiedzieć, że na stażu można również pobierać wynagrodzenie. Jakie korzyści oferuje staż?

Staż - co to jest?

Staż to forma nauki zawodu, która polega na tym, że osoba bez doświadczenia wymaganego na danym stanowisku lub w danej firmie otrzymuje możliwość nabycia praktycznych umiejętności, niezbędnych dla wykonywania danej pracy. Staż zawodowy jest także instrumentem aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, stosowanym przez Urząd Pracy.

Staż odbywa się bez nawiązania stosunku pracy pomiędzy stażystą a pracodawcą. Jednak mimo to, staż oferuje korzyści nie tylko dla pracodawcy, ale także dla stażysty. Czas pracy stażysty nie może przekraczać 8 godzin na dobę i łącznie 40 godzin pracy tygodniowo. Staż nie może odbywać się w niedzielę i święta oraz w godzinach nocnych (z wyjątkiem sytuacji szczególnych, wynikających ze zmianowego systemu pracy w danym zawodzie).

Staż a praktyka - różnice

Warto również wskazać na najważniejsze różnice, jakie występują między stażem a praktyką. Określenia te często są stosowane zamiennie, jednak należy podkreślić, że to są dwie różne formy zatrudnienia, choć spełniają podobną rolę.

Staż oczywiście dotyczy osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, natomiast na praktykę zwykle kierowani są młodzi uczniowie w trakcie nauki lub po niej. Warto też dodać, że w przypadku stażu jest więcej obowiązków i można liczyć na wynagrodzenie, z kolei praktykę najczęściej wykonuje się bezpłatnie.

Kolejna istotna różnica polega na tym, że rezygnacja ze stażu wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku praktyki. Stażysta, zrywając umowę stażu, zostanie pozbawiony statusu bezrobotnego na okres 120, 180 lub 270 dni. W określonych przypadkach może również ponieść konsekwencje finansowe - będzie musiał zwrócić niektóre koszty, np. zakwaterowania lub badań lekarskich.

Ile trwa staż?

Staż standardowo trwa 3 miesiące. Okres stażowy może jednak zostać wydłużony do 6 miesięcy, a w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, staż może trwać maksymalnie 12 miesięcy. Warto dodać, że staż może odbyć się u jednego pracodawcy tylko raz.

Staż a wysokość wynagrodzenia

Jak już wcześniej informowaliśmy, staż nie jest wykonywany za darmo. Stażysta może liczyć na wynagrodzenie, które określa się mianem stypendium. Osobie zatrudnionej na płatnym stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Wynagrodzenie jest wypłacane przez Urząd Pracy. Stażysta podlega również ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.