BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka rusza na łowy. Kontrole będą teraz szczególnie skrupulatne
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:51

Skarbówka rusza na łowy. Kontrole będą teraz szczególnie skrupulatne

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 15.03.2018. n/z Rozliczenie podatku.
Arkadiusz Ziolek/East News

Skarbówka skontroluje przedsiębiorców, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej

Jak podaje Puls Biznesu, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z ulg podatkowych w ramach rządowych tarcz antykryzysowych obawiają się, że skarbówka może wykorzystać przeciwko nim niejasności w niedbale sformułowanych i wielokrotnie zmienianych przepisach. Przepisy skonstruowane są w taki sposób, że ubiegając się o ulgę podatkową łatwo popełnić pomyłkę, wskutek czego skarbówka może odmówić przedsiębiorcom prawa do przyznanych już ulg. W takim wypadku mogą oni zostać zmuszeni do zwrotu pieniędzy. Problemem są chociażby zmiany reguł przyznawania ulg podatkowych w ramach tarczy antykryzysowej Polskiego Funduszu Rozwoju, które spowodowały, że niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się na zwrot otrzymanych subwencji, a inni rozważają taki krok. Wielu z nich nie ma pewności, czy w świetle wprowadzonych zmian są uprawnieni do rządowej pomocy. Niejednoznacznościom w przepisach mają się przyjrzeć również organy skarbowe.

Po czyjej stronie stanie skarbówka w trakcie kontroli?

Skarbówka może w trakcie kontroli w przedsiębiorstwach wziąć pod lupę sposób, w jaki dana firma obniżała podstawę opodatkowania, np. odliczając od dochodu przyznane jej darowizny, co mogło przynieść duże korzyści finansowe. Istnieje także ryzyko, że skarbówka dopatrzy się nieprawidłowości w odraczaniu zapłaty zaliczek za podatek PIT. Termin uiszczenia należności za marzec i kwiecień przesunięto do 1 czerwca. "Mogło to zachęcić niektórych przedsiębiorców do wypłacenia pensji majowych z wyprzedzeniem, jeszcze w kwietniu. Dzięki temu firma miała przez miesiąc dodatkowe pieniądze w obrocie" - tłumaczy Puls Biznesu.

Takie praktyki skarbówka może uznać za próbę obejścia prawa. Przedsiębiorcy nie mogą mieć także pewności, jak skarbówka spojrzy na ulgi w podatku od nieruchomości. Nie są one dla samorządów obligatoryjne, lokalne władze mogą więc dostosowywać je do swoich warunków finansowych. Pozostaje kwestią otwartą, po czyjej stronie skarbówka będzie się opowiadać w trakcie kolejnych kontroli.

<