BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 15.03.2018. n/z Rozliczenie podatku.

Arkadiusz Ziolek/East News

Skarbówka rusza na łowy. Kontrole będą teraz szczególnie skrupulatne

21 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niejasności w przepisach dotyczących tarczy antykryzysowej powodują, że łatwo popełnić pomyłkę w formalnościach niezbędnych do uzyskania ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Beneficjenci rządowych programów antykryzysowych boją się, że przeprowadzając kon

Skarbówka skontroluje przedsiębiorców, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej

Jak podaje Puls Biznesu, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z ulg podatkowych w ramach rządowych tarcz antykryzysowych obawiają się, że skarbówka może wykorzystać przeciwko nim niejasności w niedbale sformułowanych i wielokrotnie zmienianych przepisach. Przepisy skonstruowane są w taki sposób, że ubiegając się o ulgę podatkową łatwo popełnić pomyłkę, wskutek czego skarbówka może odmówić przedsiębiorcom prawa do przyznanych już ulg. W takim wypadku mogą oni zostać zmuszeni do zwrotu pieniędzy. Problemem są chociażby zmiany reguł przyznawania ulg podatkowych w ramach tarczy antykryzysowej Polskiego Funduszu Rozwoju, które spowodowały, że niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się na zwrot otrzymanych subwencji, a inni rozważają taki krok. Wielu z nich nie ma pewności, czy w świetle wprowadzonych zmian są uprawnieni do rządowej pomocy. Niejednoznacznościom w przepisach mają się przyjrzeć również organy skarbowe.

Po czyjej stronie stanie skarbówka w trakcie kontroli?

Skarbówka może w trakcie kontroli w przedsiębiorstwach wziąć pod lupę sposób, w jaki dana firma obniżała podstawę opodatkowania, np. odliczając od dochodu przyznane jej darowizny, co mogło przynieść duże korzyści finansowe. Istnieje także ryzyko, że skarbówka dopatrzy się nieprawidłowości w odraczaniu zapłaty zaliczek za podatek PIT. Termin uiszczenia należności za marzec i kwiecień przesunięto do 1 czerwca. "Mogło to zachęcić niektórych przedsiębiorców do wypłacenia pensji majowych z wyprzedzeniem, jeszcze w kwietniu. Dzięki temu firma miała przez miesiąc dodatkowe pieniądze w obrocie" - tłumaczy Puls Biznesu.

Takie praktyki skarbówka może uznać za próbę obejścia prawa. Przedsiębiorcy nie mogą mieć także pewności, jak skarbówka spojrzy na ulgi w podatku od nieruchomości. Nie są one dla samorządów obligatoryjne, lokalne władze mogą więc dostosowywać je do swoich warunków finansowych. Pozostaje kwestią otwartą, po czyjej stronie skarbówka będzie się opowiadać w trakcie kolejnych kontroli.

<

Tagi:

Urząd SkarbowyFiskus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >