BiznesINFO.pl

https://www.europol.europa.eu/ / Politia Romana

Odzyskano wielki skarb ukradziony 3 lata temu. Już niemal nikt nie wierzył w sukces

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Policja odnalazła skarb skradziony w 2017 roku 

W środę międzynarodowy zespół policyjny osiągnął sukces w trwającym od kilku lat śledztwie dotyczącym zuchwałej kradzieży drogocennych ksiąg z magazynu w Fultham w Wielkiej Brytanii dokonanej w 2017 roku. Jak podaje bankier.pl, starodawne księgi składowane w magazynie do którego przestępcy dostali się - omijając czynniki ruchu - spuszczając się do środka budynku z dachu po linie - miały zostać przesłane na międzynarodowe targi odbywające się w USA. Skarb warty ponad 2 mln funtów ekipie brytyjskich, włoskich i rumuńskich policjantów udało się odzyskać dzięki rozbiciu szajki rumuńskich przestępców, którzy podejrzewani są także także o szereg innych włamań i kradzieży w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach. Dziesiątek aresztowań w tej sprawie dokonano w Rumunii i w Wielkiej Brytanii już w zeszłym roku. Jednak dopiero dzięki dokonanemu w styczniu w Turynie aresztowaniu Rumuna, który prawdopodobnie stał na czele grupy przestępczej, udało się w końcu namierzyć miejsce, w którym złodzieje przechowywali swój łup.

Wiekopomne księgi to skarb warty miliony funtów

Warte ponad 2 mln funtów księgi odnalezione przez międzynarodowy zespół śledczy przechowywane były - jak donosi bankier.pl - w domu na północnym-wschodzie Rumunii. Skarb odkryto podczas kolejnego z serii przeszukań przeprowadzanych w ramach rozpracowywania grupy przestępczej. Zawinięte w folię księgi składowane były w betonowym dole pod warstwą gruzu. Wysoka wartość skradzionych ksiąg wynika nie tylko z ich wieku, ale także z rangi ich autorów, którzy należeli do najbardziej przełomowych myślicieli, naukowców i artystów europejskich swoich czasów: Znalazły się wśród nich dzieła Galileusza, Izaaka Newtona czy Petrarki, rzadkie wydania Dantego, a nawet szkice hiszpańskiego malarza Francisco Goyi.

Tagi:

PolicjaWłochyWielka Brytania

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]