BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sejm zdecydował. Lidia Staroń nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:22

Sejm zdecydował. Lidia Staroń nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

East News, Piotr Molecki
East News, Piotr Molecki

Bitwa o Rzecznika Praw Obywatelskich trwała kilka miesięcy. W końcu po długiej batalii nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich została Lidia Staroń, kandydatka wysunięta przez PiS.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądała bitwa o Rzecznika Praw Obywatelskich

  • Jak głosowali posłowie

Rzecznik Praw Obywatelskich, czyli wakat kilkutygodniowy

Batalia o wybór Rzecznika Praw Obywatelskich toczyła się kilkukrotnie i za każdym razem bezskutecznie. Kadencja Adama Bodnara skończyła się maju, dlatego wybór następcy był koniecznością.

Warto wiedzieć, że Sejm wybiera Rzecznika Praw Obywatelskich większością bezwzględną głosów, czyli należy mieć ich 228. Dwukrotnie wystawiana była jedna kandydatka, ale nie była w stanie uzyskać potrzebnych głosów.

Dzisiaj Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, którym została Lidia Staroń. Kandydatka wysunięta przez Prawo i Sprawiedliwość zdobyła 231 głosów, natomiast jej kontrkandydat Marcin Wiącek 222 głosy.

Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany

Lidia Staroń zwyciężyła z poparciem 223 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech posłów Konfederacji, trzech posłów Kukiz'15, dwoje posłów Porozumienia oraz dwóch niezależnych posłów.

Warto nadmienić, że kandydaturę Wiącka popierało Porozumienie Jarosława Gowina. Zastępca rzecznika Porozumienia, Jan Strzeżek stwierdził, że w partii zabrakło dyscypliny. Kandydaturę Marcina Wiącka poparła większość partii opozycyjnych, m.in.: KO i Lewica.

Prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW w rozmowie z "Superr Expressem" powiedział, że spodziewał się wygranej Lidii Staroń. Dodał, że różnice między PiS, a Porozumieniem nie wpłyną na dalsze losy Zjednoczonej Prawicy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Sejm Polska