Modyfikacja zasad segregacji śmieci
Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk
Autor Maria Glinka - 25 Sierpnia 2020

Nadchodzą duże zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

Segregacja śmieci przejdzie prawdziwą rewolucję. Ministerstwo Klimatu pracuje już nad nowymi zasadami składowania odpadów. Modyfikacje sprawią, że samorządy z łatwością skontrolują, czy lokatorzy odpowiednio sortują zużyte produkty.

Nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci na horyzoncie

Ministerialny projekt ustawy o segregacji śmieci nabiera kształtów. Resort klimatu postuluje, aby gminy mogły samodzielnie wprowadzić segregację odpadów na trzy frakcje zamiast na pięć. Do tego wymagana będzie jednak zgoda ministerstwa.

Swoboda decyzyjna to nie jedyny przywilej, który ma przysługiwać władzom lokalnym. Portal money.pl przekazuje, że w projekcie znalazł się także zapis, na mocy którego samorządy będą mogły indywidualnie rozliczać opłaty za wywóz śmieci. To uprawnienie przełoży się na kontrole, w trakcie których władze zweryfikują, czy lokatorzy stosują się do zasad segregacji. Poza tym, gminy będą mogły wprowadzić system kodów kresowych na workach na śmieci, aby ułatwić proces identyfikacji mieszkańców, którzy sortują odpady w niewłaściwy sposób.

Nie tylko zmiany zasad segregacji, ale i podwyżka opłat

Modyfikacje przepisów dotyczących segregacji to nie jedyne założenia projektu autorstwa Ministerstwa Klimatu. Resort proponuje, aby zwiększyć maksymalną opłatę za wywóz odpadów z niektórych obiektów. Wyższe stawki miałyby objąć nieruchomości niezamieszkałe takie jak sklepy czy biura.

Co więcej, ministerstwo planuje podjąć kroki w walce ze śmieceniem na ulicach. Grzywna za rozrzucanie odpadów ma wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł. Zdaniem Dariusza Śmierzyńskiego, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Ruda" w Warszawie, kary powinny zostać zwiększone - ale 5 tys. zł to gruba przesada - wyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą.

<

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News