Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Znana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 lat
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 06.12.2020 01:00

Znana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 lat

Salamander zamyka sklepy
Piotr Molecki/East News

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Do kiedy Salamander wycofa się z polskiego rynku

  • Jak wyglądały sprawozdania finansowe firmy

  • Dlaczego spółka odnotowała straty

Salamander znika z polskiego rynku

Według portalu dlahandlu.pl sieć sklepów obuwniczych Salamander znika z Polski po niemal 20 latach działania. Sklepy oferowały buty, torebki i akcesoria. Na polskim rynku, spółkę zarejestrowano w 2003 roku. W szczytowym momencie otwarte było jedenaście salonów. Obecnie pozostało ich jedynie siedem.

Termin ostatecznego zamknięcia planowany jest na 1 marca 2021 roku. Ponadto od 1 stycznia 2021 roku kończy się program lojalnościowy Salamander Club. Do czasu zamknięcia sklepów, posiadacze kart klienta mogą korzystać z przysługujących im rabatów.

Jak podaje portal dlahandlu.pl w 2019 roku sprzedaż spółki Salamander wyniosła 11 440 547,33 zł, co było spadkiem o 2,3 proc. względem 2018 roku. Powody niższych zysków tańsza oferta handlowa, akcje wyprzedażowe, udział outletów, ograniczenie handlu w niedzielę oraz zamknięcie w kwietniu 2019 roku sklepu w CH Factory Outlet Poznań.

W 2019 roku zysk spółki Salamander wyniósł 1 710 179,73 zł. Pieniądze przeznaczono na pokrycie strat z lat ubiegłych. W 2020 roku odnotowano gigantyczne spadki sprzedaży rok do roku, w marcu wyniosły 47,5 proc., w maju 52,7 proc., w czerwcu 31,2 proc., a w lipcu 26,03 proc. W kwietniu zanotowano sprzedaż na poziomie 0 zł.

Firma otrzymała rządowe wsparcie w postaci dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników za 3 miesiące o kwocie 127 tys. zł. Ponadto spółka Salamander została zwolniona z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj w 50 proc. Oprócz tego, powiązane niemieckie spółki Salamander Vertriebs GmbH i Salamander GmbH umorzyły należność 537 tys. euro. wobec polskiej filii.

Salamander ma jeszcze szansę zostać na polskim rynku? Nikt nie chce podjąć ryzyka

Jak podaje portal dlahandlu.pl, w związku z umorzeniem długów i wsparciem od rządu, zarząd spółki twierdzi, że ostatnia sytuacja Salamander Polska nie jest podstawą do zawieszenia działalności spółki lub tworzenia dodatkowych rezerw. 

Firma oświadcza jednak, że w związku z kryzysem wywołanym pandemią i trudnym do oszacowania ryzykiem, podjęto decyzję o zamknięciu działalności. Istnieje jeszcze możliwość, dofinansowania spółki przez jeden z podmiotów w grupie.

Obecnie ze względu na planowane zakończenie funkcjonowania spółki, w sklepach Salamander trwa wyprzedaż asortymentu, który można nabyć w wyjątkowo korzystnych cenach. Jak wskazuje Business Insider, podobny los czeka ok. 20 sieci odzieżowych i obuwniczych.

Wśród zamkniętych w ostatnich latach spółek zamknięto choćby Mark&Spencer, Aldo, Celio, GAP i Cubus. Niedawno podobną decyzję podjęła marka Camaieu sprzedająca odzież i akcesoria dla kobiet.

Business Insider za przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje rosnącą konkurencję, jak i pandemię koronawirusa. Pierwsze zamknięcie centrów handlowych było już w marcu, co odbiło się na stanie sektora. Z kolei w listopadzie rząd zamknął część sklepów w galeriach (co trwało 3 tygodnie). Dalsze straty doprowadzają do spadku rentowności choćby sklepów odzieżowych.

Tagi: sklep kryzys