Salamander zamyka sklepy
Piotr Molecki/East News
Autor Konrad Karpiuk - 6 Grudnia 2020

Znana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 lat

Salamander zamyka wszystkie swoje sklepy funkcjonujące w Polsce. Sieć obuwnicza zdecydowała się na opuszczenie rynku na początku 2021 roku. Obecnie trwa wyprzedaż asortymentu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Do kiedy Salamander wycofa się z polskiego rynku
 • Jak wyglądały sprawozdania finansowe firmy
 • Dlaczego spółka odnotowała straty

Salamander znika z polskiego rynku

Według portalu dlahandlu.pl sieć sklepów obuwniczych Salamander znika z Polski po niemal 20 latach działania. Sklepy oferowały buty, torebki i akcesoria. Na polskim rynku, spółkę zarejestrowano w 2003 roku. W szczytowym momencie otwarte było jedenaście salonów. Obecnie pozostało ich jedynie siedem.

Termin ostatecznego zamknięcia planowany jest na 1 marca 2021 roku. Ponadto od 1 stycznia 2021 roku kończy się program lojalnościowy Salamander Club. Do czasu zamknięcia sklepów, posiadacze kart klienta mogą korzystać z przysługujących im rabatów.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

Jak podaje portal dlahandlu.pl w 2019 roku sprzedaż spółki Salamander wyniosła 11 440 547,33 zł, co było spadkiem o 2,3 proc. względem 2018 roku. Powody niższych zysków tańsza oferta handlowa, akcje wyprzedażowe, udział outletów, ograniczenie handlu w niedzielę oraz zamknięcie w kwietniu 2019 roku sklepu w CH Factory Outlet Poznań.

W 2019 roku zysk spółki Salamander wyniósł 1 710 179,73 zł. Pieniądze przeznaczono na pokrycie strat z lat ubiegłych. W 2020 roku odnotowano gigantyczne spadki sprzedaży rok do roku, w marcu wyniosły 47,5 proc., w maju 52,7 proc., w czerwcu 31,2 proc., a w lipcu 26,03 proc. W kwietniu zanotowano sprzedaż na poziomie 0 zł.

Biedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złBiedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złCzytaj dalej

Firma otrzymała rządowe wsparcie w postaci dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników za 3 miesiące o kwocie 127 tys. zł. Ponadto spółka Salamander została zwolniona z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj w 50 proc. Oprócz tego, powiązane niemieckie spółki Salamander Vertriebs GmbH i Salamander GmbH umorzyły należność 537 tys. euro. wobec polskiej filii.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Dudziak pokazała błyskawicę. TVP nie wytrzymała, została zawołana"
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Salamander ma jeszcze szansę zostać na polskim rynku? Nikt nie chce podjąć ryzyka

Jak podaje portal dlahandlu.pl, w związku z umorzeniem długów i wsparciem od rządu, zarząd spółki twierdzi, że ostatnia sytuacja Salamander Polska nie jest podstawą do zawieszenia działalności spółki lub tworzenia dodatkowych rezerw.

Firma oświadcza jednak, że w związku z kryzysem wywołanym pandemią i trudnym do oszacowania ryzykiem, podjęto decyzję o zamknięciu działalności. Istnieje jeszcze możliwość, dofinansowania spółki przez jeden z podmiotów w grupie.

Monstrualne pieniądze od NBP dla Ojca Rydzyka. Po poznaniu kwoty zostaje tylko się przeżegnaćMonstrualne pieniądze od NBP dla Ojca Rydzyka. Po poznaniu kwoty zostaje tylko się przeżegnaćCzytaj dalej

Obecnie ze względu na planowane zakończenie funkcjonowania spółki, w sklepach Salamander trwa wyprzedaż asortymentu, który można nabyć w wyjątkowo korzystnych cenach. Jak wskazuje Business Insider, podobny los czeka ok. 20 sieci odzieżowych i obuwniczych.

Wśród zamkniętych w ostatnich latach spółek zamknięto choćby Mark&Spencer, Aldo, Celio, GAP i Cubus. Niedawno podobną decyzję podjęła marka Camaieu sprzedająca odzież i akcesoria dla kobiet.

Business Insider za przyczyny takiego stanu rzeczy wskazuje rosnącą konkurencję, jak i pandemię koronawirusa. Pierwsze zamknięcie centrów handlowych było już w marcu, co odbiło się na stanie sektora. Z kolei w listopadzie rząd zamknął część sklepów w galeriach (co trwało 3 tygodnie). Dalsze straty doprowadzają do spadku rentowności choćby sklepów odzieżowych.

Na ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówNa ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jeden z częstszych objawów COVID-19. Po jakim czasie zarażonym wraca węch?
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Tragiczny finał poszukiwań 16-latki. Porażające szczegóły
 7. Dramatyczne wiadomości dla polskich skoczków narciarskich
Rosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnieRosnące ceny prądu uderzą nas po kieszeni nie raz, a dwa razy. Zwykły konsument ucierpi podwójnieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News