BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.09.2022 18:50

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów
Biznes info

Samorządy otrzymały już pierwszą transzę pieniędzy na wypłaty jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. 9,5 mld zł trafiło na konta instytucji samorządowych, które teraz muszą zadbać o szybką wypłatę środków.

Po zaksięgowaniu na kontach urzędów wojewódzkich pieniądze będą przesyłane do gmin, które mają obowiązek zadbać o sprawne przekazanie do potrzebujących. Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trafi do osób, których wnioski o wypłatę zostały pozytywnie rozpatrzone.

Dodatek węglowy wypłacany przez gminy

Początkowo gminy miały obowiązek znaleźć w swoich budżetach pieniądze na wypłatę dodatku węglowego w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Okres ten został jednak wydłużony do 60 dni, aby gminom było łatwiej dostosować się do zmian.

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć w swoim urzędzie gminy do 30 listopada 2022 r. Jeżeli zdecydujemy się zwlekać do końca ze złożeniem wniosku, to pieniądze możemy otrzymać dopiero w 2023 r.

Dodatek węglowy będzie przysługiwał osobom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel kamienny. Wszystko zależy więc o deklaracji wysłanej wcześniej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Tagi: węgiel
Polecane