BiznesINFO.pl
z osttaniej chwili polska 2

Biznes Info

Rząd ogłasza Polski Ład. Są już pierwsze założenia

15 Maja 2021

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Prezentację Polskiego Ładu, bo tak PiS postanowił zmienić nazwę programu Nowy Ład. Jarosław Kaczyński zabrał głos pierwszy.

Dlaczego to właśnie dziś prezentujemy Polski Ład? Takim pytaniem rozpoczął swoje przemówienie lider Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedział: wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia.

Obietnica Kaczyńskiego

Prezes PiS mówił, że Polska ma prawo aspirować do podobnego poziomu życia, jaki możemy obserwować w krajach na zachód i południe Polski. Nowy program Prawa i Sprawiedliwości ma taką możliwość zapewnić.

Kaczyński mówił o wielu sprawach, wymienił ich 5. Zaczął od służby zdrowia, na którą (jak sam powiedział) pieniędzy zawsze brakuje. Obiecał jednak, że przeznaczane na służbę zdrowia będzie coraz większy procent PKB, który będzie rósł stopniowo. Za kilka lat na służbę zdrowia ma iść 200 mld zł. Prezes PiS zapowiedział także walkę o sprowadzenie do Polski większej liczby lekarzy. Standardem mają być też 24 godzinne dyżury lekarskie we wszystkich powiatach.

Druga kwestia dotyczyła ekonomii. Kaczyński obiecał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Najmniejsze emerytury i pensje minimalne mają być nieobłożone podatkiem, mówi Kaczyński. Ma być podniesiona także druga stawka podatku z 85 tys. do 120 tys. zł. "Nie zapominamy też o tych lepiej zarabiających" - mówi prezes PiS. Zmiany czekają też umowy, a mianowicie rezygnacja z "umów śmieciowych". Emerytom będziemy pomagać dalej - obiecał Kaczyński.

Trzecia sprawa dotyczyła mieszkalnictwa. Za najbardziej pilną prezes PiS uznał sprawę trudności w zaciąganiu kredytów hipotecznych przez Polaków. Państwo ma także dopłacać do kredytów hipotecznych w przypadku rodzin wielodzietnych. Kaczyński nie zapomina także o problemach mieszkaniowych na polskich wsiach. Mieszkańcy wsi mają mieć możliwość postawienia domu do 100 tys. zł.

- Jestem dumny z tego, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje polską wieś - wykrzyczał kilka razy prezes Kaczyński. Przypomniał, że wielu obecnych mieszkańców miast wywodzi się ze wsi, dlatego wsi nie wolno lekceważyć. Pojawiła się zapowiedź sprawniejszej sukcesji gospodarstw rolnych oraz opracowania kodeksu rolnego. Rolnicy mogą też liczyć na większe zwolnienie od akcyzy. Małe gminy mogą także liczyć na rozwój kulturalny i sportowy.

Polski Ład ma także zadbać o rozwój kulturalny. Kaczyński zapowiedział stworzenie statusu artysty, który uprawni wiele osób do świadczeń emerytalnych. Ogłoszona została również rewitalizacja wielu obiektów kultury. Nauka historii w szkole ma być również podzielona na historię powszechną i historię Polski.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >