BiznesINFO.pl
pilne telewizor

Biznes Info

Rząd dołoży 250 zł do telewizora i 100 zł do dekodera

15 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd przyjął projekt, który umożliwi Polakom dofinansowanie zakupu nowego telewizora bądź dekodera, które umożliwią odbiór telewizji w nowym standardzie nadawania. Zmiany zaczną się już 28 marca 2022 r.

W Polsce podobnie jak innych krajach Unii Europejskiej wprowadzany będzie nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Dotychczasowy system DVB-T/MPEG-4 zostanie zamieniony na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.

250 zł na telewizor i 100 zł na dekoder

Zmiana systemu nadawania uniemożliwi odbiór telewizji na niektórych starszych teleodbiornikach. Aby móc nadal oglądać ulubione programy wiele osób będzie musiał zdecydować się na zakup nowego telewizora albo specjalnego dekodera.

W celu wsparcia finansowego Polaków, którzy będą musieli zdecydować się na zakup nowego sprzętu RTV rząd przygotował projekt ustawy, który umożliwi wsparcie gospodarstw domowych kwotą 250 zł w przypadku chęci zakupu nowego telewizora lub 100 zł, jeżeli wybór padnie na dekoder.

1,8 mln domów odciętych od telewizji

Instytut Mediów oszacował, że w Polsce po wprowadzeniu nowego standardu nadawania bez dostępu do telewizji może zostać aż 1,8 mln gospodarstw domowych.

Kiedy zmiana systemu nadawania?

"Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

 • Etap I - 28 marca

   

  – południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie)

 • Etap II - 25 kwietnia

   

  – północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie)

 • Etap III – 23 maja

   

  – południowy-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie)

 • Etap IV – 27 czerwca

   

  – północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie)" - czytamy na rządowych stronach.

Tagi:

Technologie

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >