BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

East News, Zofia i Marek Bazak

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kontrowersje związane z opłatą za śmieci dotarły już do Rady Ministrów. Rząd chce ustalenia maksymalnej wysokości opłaty za śmieci. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ma być to 150 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rząd chce rozwiązać opłatę za śmieci

  • Jakie inne rozwiązania planuje wprowadzić

Opłata za śmieci wciąż gorąca

Podwyżki opłat za śmieci zelektryzowały polskie społeczeństwo. Choć w całej Polsce były one wysokie, mieszkańcy Warszawy przeżyli prawdziwy armagedon. Niektóre podwyżki sięgnęły nawet kilkuset złotych.

Mieszkańcy Warszawy w mediach społecznościowych informowali o dramacie, który ich spotkał. Jedna z mieszkanek Ursynowa informowała o podwyżce, która sięgnęła niemal 200 zł. - Do tej pory płaciłam zaledwie 65 zł - tłumaczyła i dodawała, że nie generuje tak dużej ilości odpadów.

Władze Warszawy tłumaczyły, że uzależnienie opłat za śmieci od zużycia wody jest jedynym racjonalnym sposobem na wyliczenie tego, ile osób faktycznie zamieszkuje dany lokal. Dotychczasowa opłata za śmieci obciążała jeden lokal niezależnie od ilości mieszkańców.

Opłata za śmieci z limitami

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy śmieciowej. Tym ruchem rząd chce wspomóc samorządy w obniżeniu opłat za śmieci oraz poprawić sytuację na rynku w kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi.

Rządzący chcą, aby opłata za śmieci była ustalana na podstawie 7,8 proc. dochodu na jedną osobę za gospodarstwo domowe, czyli ok. 150 zł. Rząd chce podwyżek opłat za śmieci dla lokali niezamieszkałych.

W komunikacie podkreślono, że po wejściu przepisów w życie właściciele obiektów letniskowych będą mogli rozliczać się w dokładnie ten sam sposób, co właściciele lokali niezamieszkałych, czyli od kubła.

Nowelizacja ma także znieść odpowiedzialność zbiorową dla mieszkańców blokowisk. Rządowy portal informuje, że mieszkańcy będą rozliczani z selektywnej zbiórki odpadów w sposób indywidualny.

Nowelizacja ustawy porusza nie tylko kwestie związane z opłatami za śmieci, ale również gromadzeniem odpadów. Nowe rozwiązania mają skupiać się na recyklingu odpadów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

East News, Piotr Molecki

Sejm zdecydował. Lidia Staroń nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Opłata za śmieciOdpadyrząd

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >

Twój portfel

Dojazd do pracy własnym samochodem a zeznanie roczne

Czytaj więcej >