Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rydzyk dostał 3,5 mln zł z resortu Gowina. Właśnie wyszło na jaw
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.04.2021 02:00

Rydzyk dostał 3,5 mln zł z resortu Gowina. Właśnie wyszło na jaw

Rydzyk dostał 3,5 mln zł z resortu Gowina
Flickr/Archidiecezja Krakowska biuro prasowe

Choć wicepremier Jarosław Gowin nie szczędził słów krytyki o. Tadeuszowi Rydzykowi, jego resort nie skąpił środków dla przedsięwzięć redemptorysty. Jak ujawnia Interia.pl, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Lux Veritatis i Fundacja Nasza Przyszłość otrzymały z resortu nauki i szkolnictwa wyższego w sumie prawie 3,5 mln zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Resort Jarosława Gowina przeznaczył na przedsięwzięcia o. Rydzyka prawie 3,5 mln zł

  • Na co konkretnie przeznaczano środki

  • Jak tłumaczy to były szef resortu

Rydzyk dostał 3,5 mln zł z ministerstwa Gowina

Wicepremier Jarosław Gowin to jeden z nielicznych polityków Zjednoczonej Prawicy, który nie jest apologetą o. Tadeusza Rydzyka. W przeszłości nie szczędził mu słów krytyki. Taka sytuacja miała miejsce chociażby w okresie rządów koalicji PO-PSL, gdy redemptorysta przekonywał w Brukseli, że w Polsce panuje totalitaryzm. Gowin, będący wówczas politykiem PO określił słowa Rydzyka jako „szkodliwe brednie”, podkreślając, że twórca Radia Maryja nie jest dla niego „uosobieniem postawy, którą w Kościele akceptuje”.

Okazuje się jednak, że w czasach gdy Gowin stał na czele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (od listopada 2015 roku do kwietnia zeszłego roku), kierowany przez niego resort nie skąpił środków na przedsięwzięcia o. Rydzyka. Jak ujawnia Interia.pl, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Lux Veritatis oraz Fundacja Nasza Przyszłość otrzymały w sumie niemal 3,5 mln zł.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, o której wsparcie – zwracając się do osób majętnych – apelował ostatnio redemptorysta, otrzymała z resortu nauki i szkolnictwa wyższego dotacje na "zadania związane z pomocą materialną dla studentów", a także na "zadania związane ze stwarzaniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia".

Na działania związane z pomocą studentom uczelnia Rydzyka otrzymała 2 369 700 zł. W drugim przypadku resort przekazał prawie 143 tys. zł., co daje w sumie ponad 2,5 mln zł.

Przelew po przelewie

Na tym jednak nie koniec. Cytowany przez Interię wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek (jesienią zeszłego roku doszło do połączenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z resortem edukacji narodowej) informuje, że „w wyniku przeprowadzonego naboru ofert uczelni zlecono realizację zadań w projekcie pozakonkursowym <<Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych>>”, którego celem było wsparcie studentów uczestniczących w programie rozszerzonych praktyk zawodowych. Wartość umowy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej na ten cel przekroczyła 753 tys. zł. 

Uczelnia redemptorysty otrzymała również środki (prawie 60 tys. zł) na zorganizowany w lipcu 2017 roku kurs językowy dla 45 cudzoziemców (wyróżniających się studentów lektoratów i polonistyk zagranicznych ośrodków akademickich), a także na realizowany wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej projekt "Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej", gdzie za część teoretyczną odpowiadał resort edukacji i nauki, na co - konkretnie na koszty związane z organizacją godzin szkolenia teoretycznego - przeznaczył 21 tys. zł.

Jak wspomniano, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie szczędziło również środków na inne przedsięwzięcia o. Rydzyka. Interia informuje o pieniądzach przekazanych Fundacji Lux Veritias, które poszły na produkcję kilku odcinków audycji informacyjnej „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Program został wyemitowany na antenie Telewizji Trwam. Produkcję i emisję wyceniono na prawie 120 tys. zł.

Portal informuje również o umowie dotacyjnej na realizowany w latach 2017-2021 program „Niepodległa”, związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole. Z tego tytułu Fundacja Nasza Przyszłość Oddział w Szczecinku zainkasowała w 2018 roku nieco ponad 7 tys. zł.

Rządzący chcą kupić poparcie Kościoła przed wyborami?

Wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek, który kierował resortem nauki i szkolnictwa wyższego po dymisji Jarosława Gowina podkreśla w rozmowie z Interią, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej tak jak inne uczelnie niepubliczne „jest uprawniona do otrzymywania środków z budżetu Skarbu Państwa”

Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek, która drogą interpelacji poselskiej próbowała dowiedzieć się jak wyglądała współpraca resortów z redemptorystami i fundacjami nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z „kupowaniem poparcia Kościoła pod kątem nowych wyborów”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]