BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź? Wyjaśniamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź najwcześniej? Kiedy w końcu możemy spodziewać się, że otrzymamy odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej? Nie zawsze sprawa jest jednoznaczna.

Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź, kiedy można kontaktować się z rekruterami? Sprawa jest w zasadzie niejednoznaczna, gdyż nie ma jednego ustalonego prawnie terminu, do którego rekruterzy muszą dać odpowiedź kandydatowi. Co więcej, nie zawsze taki termin da się ustalić, nawet jeśli by się chciało. Ustalenie go z rekruterem byłoby więc dobrym pomysłem, oczywiście pod warunkiem, że taka opcja wchodzi w grę.

Wówczas, jeśli umówiliśmy się, że odpowiedź z wynikami rekrutacji trafi do nas za 2 dni, to po 4 dniach już mamy pełne prawo do skontaktowania się z rekruterem, jeśli ten wciąż nie podjął się kontaktu z nami. Natomiast jeśli nie ustalaliśmy terminu, w którym otrzymamy odpowiedź, musimy odczekać nieco więcej. W literaturze przedmiotu znaleźć można porady, że najwcześniej w tydzień roboczy po rozmowie kwalifikacyjnej powinniśmy podjąć próbę kontaktu.

Rozmowa kwalifikacyjna: kiedy odpowiedź

Ile jednak można czekać na wyniki najdłużej? W sieci można spotkać się także ze stanowiskiem, że około 2 tygodnie to średni czas oczekiwania. Anna Pierzycka, która jest ekspertką ds. kadr i płac, przekonuje, że nawet okres oczekiwania trwający ponad 2 tygodnie nie powinien niepokoić. W firmach, szczególnie tych większych, czas na przeprowadzenie rekrutacji i weryfikacja jej wyników może trwać naprawdę bardzo długo. Nierzadko zdarza się, że okres ten przedłuża się, pomimo chęci pracodawcy.

Procesy selekcyjne przeciągają się najczęściej w czasie i trwają o wiele dłużej niż kandydaci, a nawet same firmy by sobie tego życzyły. Stosunkowo normalne jest, że okres oczekiwania wydłuża się i osoba poszukująca pracy przez długi czas pozostaje bez odpowiedzi, więc w większości przypadków nie powinno nas to niepokoić - mówi Pierzycka.

Warto także pamiętać o tym, że do lamusa odchodzi zamykanie rozmowy frazą "oddzwonimy do pana/pani". Te słowa kończyły rozmowę i zwiastowały kandydatowi, że firma już się do niego nie odezwie, gdyż zapowiedź kontaktu była pustą obietnicą. Obecnie procesy rekrutacyjne profesjonalizują się i mało który rekruter zostawia kandydatów na lodzie bez pojęcia o stanowisku firmy wobec jego oferty. Innymi słowy - odpowiedzi należy się spodziewać zawsze, niezależnie od uzyskanego wyniku.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >