Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rośnie popularność samochodów elektrycznych. Dopłaty kluczowym czynnikiem
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.05.2023 22:08

Rośnie popularność samochodów elektrycznych. Dopłaty kluczowym czynnikiem

Tesla
Domena publiczna

Oprócz samego wzrostu produkcji samochodów elektrycznych można również zauważyć rosnącą ich popularność. Prognozy na ten rok przewidują jednak ogromny skok - aż o 35 procent.

Popularność pojazdów elektrycznych idzie w górę

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej dotyczącego samochodów elektrycznych cytowanego przez portal wGospodarce wynika, że w zeszłym roku auta te stanowiły już 1/7 wszystkich pojazdów na Ziemi. Prognozy na ten rok są jeszcze bardziej ambitne.

W 2023 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych ma pójść jeszcze bardziej w górę. Efektem tego ma być zdecydowanie wyższy udział samochodów elektrycznych - mowa nawet o 18 proc. wszystkich pojazdów na świecie.

Dopłaty kluczowym czynnikiem

Ze statystyk podawanych przez portal wGospodarce wynika, że sporym czynnikiem we wzroście popularności jest dopłacanie przez rządy krajów do zakupu samochodów elektrycznych. Dotacje stosują m.in. Stany Zjednoczone - dopłata w wysokości 7,5 tys. dol. spowodowała wzrost sprzedaży w 2021 roku o 50 proc.

Polska również wspiera zakup samochodów elektrycznych, podobnie jak inne kraje europejskie. Dotacja dla firm wynosi 70 tys. zł, zaś dla osób prywatnych 27 tys. zł. 

Dodatkowym argumentem za dopłatami jest spadek popularności przy ich braku. Jak zauważa portal wGospodarce, gdy Norwegia obniżyła dotacje dla zakupu aut elektrycznych i nałożyła podatki, skończyło się to spadkiem sprzedaży.

Chiny liderem elektrycznych aut

Obecnym liderem w sprzedaży elektryków są Chiny - na tamtejszym rynku sprzedano 60 proc. wszystkich samochodów elektrycznych na świecie. Dalej w kolejce są Unia Europejska i Stany Zjednoczone. Razem w tych trzech obszarach, wg informacji portalu wGospodarce, porusza się 50 proc. wszystkich elektryków na świecie.

Międzynarodowa Agencja Energii zauważyła jednak pewne ryzyko związane z produkcją pojazdów elektrycznych. Chodzi bowiem o produkcję akumulatorów, która nadal pozostaje “wysoce skoncentrowana” - dominatorem w handlu tymi komponentami są Chiny z 35 proc. udziałem.

Tagi: Tesla