BiznesINFO.pl

East News

Rosja pali nadmiar gazu. Nie ma wyboru

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Cała Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, a Rosja ma nadmiar gazu i puszcza go z dymem. 

Rosja pali nadmiar gazu

"Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy" — poinformował w czwartek na Facebooku ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Fińskie media podają, że od tygodni widać ogromny ogień zza rosyjskiej granicy.

"Podczas gdy Rosja zmniejsza dostawy gazu do Europy, sztucznie zwiększając ceny surowca, jej własne magazyny robią się przepełnione" — podkreśla minister na Facebooku.

Minister podkreśla, że wydobyty gaz trzeba magazynować lub transportować, ale nie ma gdzie. Znaczne zmniejszenie wydobycia również nie wchodzi w grę ze względu na wysokie koszty.  Z tego powodu Rosjanie są zmuszeni do spalania gazu w powietrzu.

Wydobycie gazu w Rosji mniejsze niż rok temu

Po nałożeniu sankcji Rosja stanęła w obliczu konieczności znalezienia nowych odbiorców. Chiny mają wprawdzie ogromne własne wydobycie gazu na poziomie 18 mld m3 rocznie, jednak korzystając z nadpodaży Rosji, skusiły się na tańszy gaz rosyjski. Mimo to wydobycie gazu w Rosji spadło o 12 % w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Jednocześnie nadal trwa szantaż gazowy. Rosja zmniejsza dostawy gazu do Europy, sztucznie zwiększając ceny surowca. W sobotę Gazprom wstrzymał przesył gazu na Łotwę w związku z odmową płacenia w rublach. 

Rosja szuka także klientów na ropę. Pod koniec maja przywódcy unijni nawiązali porozumienie w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy. Do końca roku 2022 zostanie wstrzymany import ponad 90 % rosyjskiej ropy. 

Nałożone sankcje zmuszają Rosję do niestandardowych działań. Przed wojną Rosja zarabiała na swoich surowcach miliardy euro, a teraz pozbywa się swojego gazu, puszczając go z dymem.

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Energetyka

Niebawem ruszy kolejna edycja programu „Mój prąd”. Można dostać do 58 tys. zł dopłaty
Czytaj więcej >

Energetyka

Dodatek węglowy: urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Oszustom grożą wysokie kary
Czytaj więcej >

Energetyka

Dopłata do gazu. Tysiące osób mogą obniżyć swoje rachunki
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]