Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ropa naftowa znów droższa. Ceny surowca coraz bliżej rekordowych stawek
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.05.2021 02:00

Ropa naftowa znów droższa. Ceny surowca coraz bliżej rekordowych stawek

Ropa naftowa znów drożeje
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Kierowcy śledzący notowania ropy naftowej zbyt szybko się ucieszyli. Okazuje się, że odnotowane pod koniec zeszłego tygodnia spadki były tylko chwilowe i cena surowca niepokojąco zbliża się do rekordowych stawek. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ceny ropy naftowej po chwilowych spadkach znów poszły w górę

  • Jaka jest obecna cena za baryłkę

  • Dlaczego na rynku ropy naftowej panuje optymizm

Ropa naftowa znów droższa

To nie jest udany początek maja dla kierowców, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę światełko w tunelu, jakie pojawiło się w ostatnim dniu kwietnia.

Mowa o notowaniach ropy naftowej.  Jak zauważa serwis ISBNews w zeszły piątek notowania surowca zniżkowały, ale już w poniedziałek udało się odrobić spadki, zaś we wtorek notowania były zbliżone do tych z drugiej połowy zeszłego tygodnia. 

Szczegóły prezentują się następująco: w przypadku ropy brent cena za baryłkę to 67-68 USD, jeśli zaś chodzi o ropę WTI, to jest to ok. 65 USD za baryłkę. Doradca inwestycyjny w Superfund TFI Paweł Grubiak w komentarzu dla portalu zwraca uwagę, ceny surowca zbliżają się tym samym do tegorocznych rekordów, odnotowanych w pierwszej połowie marca. 

Ekspert zwraca jednak uwagę, że na rynku ropy naftowej panuje optymizm, który ma związek z kilkoma czynnikami. Jako pierwszy wskazuje nadzieje na stabilny wzrost popytu na paliwa na świecie, co w jego ocenie staje się coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem, zwłaszcza w krajach zachodnich, w których w ostatnim czasie mamy do czynienia z odmrażaniem gospodarki. 

Grubiak zwraca uwagę, że choć Europa nadal zmaga się z rozprzestrzenianiem pandemii, to przybywa osób zaszczepionych i kontynent ten zamierza niebawem otwierać się na turystów z zagranicy. 

 To właśnie aktywność turystów, która spodziewana jest szczególnie w okresie wakacji może być dla rynku ropy naftowej największa szansą na wzrost popytu. 

 Podobny scenariusz ekspert prognozuje także w przypadku USA, gdzie również następuje stopniowe luzowanie obostrzeń. Grubiak w odniesieniu do  Stanów Zjednoczonych zwraca również uwagę na pozytywne dane makroekonomiczne, choć jak zauważa na ożywienie gospodarcze duży wpływ miały m.in. gigantyczne programy stymulacyjne. 

 O ile w Europie i USA nastroje wokół pandemii wyraźnie w ostatnim czasie się poprawiły, to z niepokojącą sytuacją mamy do czynienia w Azji, przede wszystkim w Indiach. Sytuacja ta jak wskazuje Grubiak nie pozostanie bez wpływu na ceny ropy naftowej, a oczekiwania odnośnie popytu na surowiec są niższe niż spodziewano się jeszcze na początku roku. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: ropa naftowa