renta
Pixabay/e-gabi
Autor Paulina Musianek - 28 Listopada 2019

Renta rodzinna nie tylko dla dzieci. Także dorośli mogą ubiegać się o świadczenie

Renta rodzinna przysługuje nie tylko potomkom zmarłego, ale także dorosłym - niespokrewnionym z nim bądź nie. Aby ZUS przyznał rentę po zmarłym muszą być spełnione odpowiednie warunki.

Renta rodzinna nie tylko dla dzieci

Rentę rodzinną w Polsce pobiera ok. 1,2 mln osób. W głównej mierze są to dzieci zmarłego. O świadczenie mogą ubiegać się dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione - do ukończenia 16 lat, a po osiągnięciu tego wieku, pod warunkiem nauki w szkole, do ukończenia 25 lat oraz bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy do ukończenia 16 lat lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 lat.

Należy pamiętać, że w przypadku osób po 16 roku życia po zakończeniu każdego roku szkolnego lub akademickiego trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, aby renta nie została odebrana.

Co więcej, takie świadczenie mogą otrzymywać także inni członkowie rodziny. Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie.

Jeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieJeszcze tylko trzy dni i na półki trafi hit. W sobotę Lidl przeżyje oblężenieCzytaj dalej

Dodatkowe pieniądze mogą też dostawać wdowa i wdowiec, jeśli w chwili śmierci małżonka ukończył/a 50 lat lub był/a niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się - 18 lat lub są całkowicie niezdolne do pracy. Rentę otrzyma również osoba, która spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Co ciekawe, prawo do renty rodzinnej ma także rozwiedziony współmałżonek, jeśli spełnia warunki dotyczące wdowy czy wdowca oraz gdy wykaże, że w dniu śmierci zmarłego małżonka miała prawo do alimentów z jego strony.

Uprawnieni do renty rodzinnej są również rodzice, jeżeli ubezpieczony (emeryt lub rencista) za życia pomagał im w utrzymaniu się. Muszą oni też spełnić kryteria takie jak dla wdowy/wdowca (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania dzieci).

Jak otrzymać rentę rodzinną?

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o rentę rodzinną dla siebie lub za dziecko.Wnioski można składać w wybranej placówce ZUS bądź przez Internet - przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Druki wniosków są dostępne w salach obsługi klientów i na portalu www.zus.pl. Spis dokumentów, jakie są potrzebne można znaleźć na portalu ZUS albo zapytać o nie konsultanta Zakładu.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minął już rok od śmierci Ireny Dziedzic. Dlaczego o jej odejściu dowiedzieliśmy się po czasie?
  2. 5 rzeczy, które są bardzo toksyczne, a każdy z nas ma je w kuchni. Lepiej się ich pozbyć już teraz
  3. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News