BiznesINFO.pl
biedronka

East News

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Biedronka odnotowała w 2022 roku znaczny wzrost sprzedaży, podają Wiadomości Handlowe. W zeszłym roku sieć otrzymała także rekordową karę od UOKiK.

Rekordowy rok Biedronki

Sieć Biedronka odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro. Jest to wzrost o prawie 21 proc. w porównaniu z wynikiem za 2021 rok, podają wiadomoscihandlowe.pl.

Największy wzrost sprzedaży sieć odnotowała w czwartym kwartale minionego roku, kiedy to sprzedaż sieci w złotych wzrosła o 27,1 proc. rok do roku. 

Zyski sieci działającej w Polsce mają wpływ na wyniki całej grupy, do której należy Biedronka. Właściciel Biedronki Jeronimo Martin w 2022 roku wypracował 25,39 mld euro sprzedaży, co w stosunku do poprzedniego roku jest wynikiem lepszym o 21,5 proc. 

Wysokie wyniki pozwalają sieci otwierać kolejne punkty sprzedaży. W 2022 roku sieć otworzyła 157 nowych placówek i odnowiła 367 sklepów. Łącznie ma 3395 punktów. 

Kara od UOKiK

W 2022 roku Biedronka otrzymała też rekordową karę od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wysokości 723 mln zł. Według urzędu spółka wykorzystywała przewagę kontraktową. 

- Spółka Jeronimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka. To absolutnie niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową. Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm dostawy do Biedronki to znaczny wolumen produkcji, ponosili oni ogromne koszty. Tego typu praktyki niszczą podstawy uczciwej konkurencji i odpowiedzialności za kontrahentów, są przejawem głębokiej nieuczciwości i braku szacunku dla innych przedsiębiorców- mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl

Tagi:

Biedronkasprzedaż

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >

Handel

Adam Glapiński o cenie chleba w Polsce. Prezes NBP wziął paragon ze sklepu

Czytaj więcej >