Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali ok. 24 mld zł
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 26.05.2023 12:28

Rekordowo wysokie zwroty z PIT. Podatnicy otrzymali ok. 24 mld zł

Pieniądze
Domena publiczna

W kwietniu wiceminister finansów zapowiadał, że ten rok będzie rekordowy pod względem kwot zwróconych z PIT. Teraz dowiedzieliśmy się, że zwroty podatkowe za 2022 rok opiewają na niemal 24 mld złotych, czytamy na stronie Infor.pl.

24 mld złotych

W czwartek, 25 maja, wiceminister finansów, Artur Soboń, poinformował, że zwroty podatkowe za 2022 rok to kwota ok. 24 mld złotych. Wskazał, że średni czas zwrotu podatku to 17 dni, a kwota dopłat to 11 mld zł, co stanowi 2,5 mld zł mniej niż przed rokiem.

26 mln rozliczeń PIT

Dane przekazane przez wiceministra wskazują na to, że zdecydowana większość Polaków decyduje się na rozliczenie elektroniczne. Artur Soboń poinformował, że 26 mln podatników rozliczyło się podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśnił, że w wersji papierowej za ubiegły rok rozliczyło się 1,3 mln podatników. Natomiast z rozliczenia elektronicznego - przez usługę Twój e-PIT - skorzystało aż 11 mln osób.

Najwyższy zwrot podatku

Wiceminister finansów poinformował, że kwota najwyższego zwrotu podatku wyniosła 8,6 tys. zł. Poinformował również, ile osób skorzystało na przeliczeniu ich zobowiązań podatkowych z wykorzystaniem przepisów, które obowiązywały w I połowie 2022 r. 

"System ministerstwa wyłapywał takie osoby, szacując hipotetyczny podatek należny. Chodzi o 239,5 tys. podatników" - stwierdził. Dodał, że kwota zwrotów, jaka należy się tym podatnikom, dla których korzystniejsze będzie rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej, wyniosła 119 mln zł.